Pokuta

Pokuta až 75 tisíc? To není vtip, ale nový návrh ministerstva dopravy

Pokuta až 75 tisíc? To není vtip, ale nový návrh ministerstva dopravy
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo dopravy zveřejnilo nový návrh bodového systému. Dá se popsat velmi snadno: je jednodušší a z řidičů si dělá dojnou krávu.

Pomáhat a chránit. A my dodáváme, že taky vybírat pokuty a plnit státní kasu. To že by se měl bodový systém zjednodušit je nasnadě. Ale že bysme měli platit takové pokuty jako je třeba 25 tisíc za vjezd do zákazu vjezdu? Čtěte pozorně...

Začněme tím, že by se měl zjednodušit bodový systém. Dvanáct bodů zůstává, to že za dva vážné přestupky přijdete o řidičák taky, ale body vám vezmou dva, čtyři nebo rovnou šest - podle závažnosti přestupku. Za některé přestupky už vám body nevezmou, třeba za neposkytnutí pomoci při nehodě. Dřív to bylo za sedm bodů, nyní za nulu. Přitom ale dál platí, že jde o trestný čin... Zajímavé, ne? Zvlášť „oceňujeme“ i další dva nyní už bezbodový přestupek - za nedodržení povinného odpočinku u řidičů z povolání a za nedání přednosti chodci na přechodu. 

Staňte se naším fanouškem na facebooku!

Zajímavou novinkou je udělení bodů chodci co způsobí dopravní nehodu. Nevíme, jak to bude když chodec nebude mít řidičák, jestli pak ty body dostane někdo z rodiny, nebo jak bude policie prokazovat, že chodec nehodu zavinil, ale přijde nám to vskutku zajímavé. A hodně dobré je i to, že podle nového návrhu by měly body dostávat i ti řidiči, kteří nedají blinkr. Tohle budou opravdové žně. 

Jestli je ale něco opravdový masakar, pak to jsou navrhované výše pokut - některé mohou být totiž až desetinásobně vyšší než nyní a hravě přesahují průměrnou měsíční mzdu. Ignorování zákaz vjezdu bylo za 2500 Kč a nyní by to mohlo být za pětadvacet, stejná částka je pak i za vjezd na železiční přejezd když svítí signalizace. Na druhou stranu, pokutu 75 000 Kč za řízení pod vlivem alkoholu či drog považujeme za smysluplnou, jen by nás zajímalo, jak to budou z postižených vymáhat, protože zrovna tahle skupina lidí většinou tolik peněz na účtě nemá. Stejná částka je pak navržená za jízdu bez řidičáku, v autě s propadlou technickou prohlídkou, nebo ignorování zákazu řízení. Za způsobení dopravní nehody se zraněním pak může výše pokuty dosáhnout až sto tisíc. Novinkou jsou potom pětitisícové blokové pokuty, které by mohlo policisté uložit za vysoké překročení rychlosti (o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo ni), jízdu po dálnici v protisměru nebo za předjíždění na zákazu.

Doporučujeme: Skončí škodovka s motorsportem?
 

Jestli vám návrh taky nedává úplně smysl a hledáte tam něco pozitovního, pak vás nepochybně dorazí, že řidiči s čerstvým řidičákem by na první dva roky měli dostat jen šest bodů, což rovnou právníci označili za diskriminační. Chybí nějaká motivace pro ty slušné řidiče, postrádáme tam výchovu začátečníků a vidíme tam spoustu příležitostí jak by řidiči mohli sponzorovat státní kasu. Naštěstí jde zatím jen o návrh a dál o něm budou rozhodovat poslanci. Snad vezmou rozum do hrsti a hodí to Ministerstvu dopravy a Danielu Ťokovi na hlavu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události