Pokuta

Pozor, v Rakousku můžete dostat za jízdu bez zimních pneu pokutu až 135 tisíc

Pozor, v Rakousku můžete dostat za jízdu bez zimních pneu pokutu až 135 tisíc

Pozor, v zahraničí mohou platit v zimě jiné předpisy než u nás. Autoklub vydal přehled toho nejdůležitějšího z celé Evropy.

Od prvního listopadu platí na některých úsecích českých silnic povinnost jezdit se zimními pneumatikami, i když pravda je taková, že policisté jsou tolerantní a rozdávají pokuty jen když tomu odpovídá počasí.Jinak platí povinnost mít obuté zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud je v tomto období na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze tento stav předpokládat. Ale pozor, v zahraničí může být všechno jinak!

Francie
Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek bez určení období.

"Od 20. listopadu jsou povinné rukavice pro řidiče a spolujezdce jedoucích na motorce, skútru, motorové tříkolce a čtyřkolce. Za nedodržení tohoto předpisu hrozí sankce 68 eur (1836 Kč) a jeden trestný bod," upozorňuje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Doporučujeme: Připravte svoje auto na zimu, vyměnit pneumatiky nestačí

Itálie

Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek v období od 1. listopadu do 15. dubna, ale v oblasti Val d´Aosta (území ohraničené Mount Blanc, Matterhorn, Alpi Graie) jsou povinné po celou dobu od 15. října do 15. dubna.
 

Švýcarsko

Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale ten, kdo zablokuje silnici s letními pneumatikami, obdrží vysokou pokutu za blokování komunikace.

Slovensko

Zimní pneumatiky jsou povinné pro osobní vozidla dle klimatických podmínek, přesné datum tam není stanoveno. Za porušení hrozí pokuta 60 eur (1620 Kč).


Rakousko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Za jízdu na letních pneumatikách můžete v tomto období dostat pokutu až 5000 eur (135 tisíc Kč).
 

Polsko

Zimní pneumatiky jsou jen doporučené.

Doporučujeme: Šest nejlepších zimních kurzů pro nadšené řidiče


Německo

Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek. Vozidlo musí být v zimním období připraveno na zimu, tedy musíte mít zimní směs v nádobce ostřikovačů. Za porušení hrozí pokuta 80 eur (2160 Kč).

Doporučujeme: Zákázaná reklama na Volvo

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události