Porsche

Zbláznili se?! Porsche představilo závodní 911, která nemá motor vzadu

Zbláznili se?! Porsche představilo závodní 911, která nemá motor vzadu

Tradicionalisté, vyznávající kult značky Porsche, to poslední dobou nemají právě lehké. Museli se postupem času smířit s existencí SUV, modelů s dieselovými motory, hypersportu 918 Spyder, který by jim udělal větší radost bez hybridního pohonu, přeplňování pro základní 911 Carrera a naposledy akceptovat i Boxster/Cayman s přeplňovaným čtyřválcem namísto šestiválce.

Jedno přikázání ale bylo dosud nepřekročitelné. Porsche 911 mělo odedávna motor za zadní nápravou a věčný boj konstruktérů s jízdními vlastnostmi roztočeného kladiva se stal nedílnou součástí identity devětsetejednáctek. Nutno podotknout, že boj vítězný, protože 911 se za víc než padesátiletou existenci díky nekončící evoluci zbavila nálepky záludného auta, které s oblibou končí se zádí zanořenou v křoví u silnice.

DOPORUČUJEME: Video - Jaguar postavil závodní auta, která jim v roce 1957 shořela


Proto není divu, že si návštěvníci autosalonu v Los Angeles museli nevěřícně protírat oči při pohledu na kontroverzní 911 RSR s motorem uprostřed. Alespoň částečně uklidňující je fakt, že tuto devětsetjednáctku s kacířskou koncepcí uvidíme pouze v šampionátu vytrvalostních závodů, kde se poprvé představí v lednu 2017 na 24hodinovce v Daytoně.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

Se sériovou 911 má společné jen tvary karbonové karoserie, jinak je závodní RSR kompletně nové a navržené tak, aby vyhovovalo přísným regulím slavné 24hodinovky v Le Mans, kde Porsche hladově baží po úspěchu. Porsche s RSR najezdilo 35 tisíc ostrých testovacích kilometrů na závodních okruzích v Evropě i Severní Americe, což je víc, než u kteréhokoli závoďáku v minulosti. Srdcem 1243 kg vážící 911 RSR je atmosférický čtyřlitrový šestiválcový boxer, vyladěný na 510 koní. Výkon putuje přes šestistupňovou sekvenční převodovku na kola zadní nápravy, opatřené samosvorem. Obří zadní křídlo inspirované 919 Hybrid Le Mans generuje ve spojení s účinným difuzorem masivní přítlak. Zajímavou bezpečnostní novinkou RSR je systém na bázi radaru, zabraňující kolizi s rychlejšími prototypy kategorie LMP, zatímco následky případné havárie snižuje ukotvení sedačky přímo k šasi, takže si pilot místo skořepiny nastavuje pedály.

DOPORUČUJEME: VIDEOTEST - Renault Clio RS Trophy na okruhu v Mostě


Z hlediska šancí na závodní úspěchy je každopádně koncepce s motorem uprostřed pochopitelným krokem, takže se nechme překvapit, jak si tahle výjimečná devětsetjedenáctka povede na tratích. V plánu má 19 závodů a celkem 140 hodin totálního závodního nasazení. Hlavně, že se fandové silničních 911 (prozatím) nemusejí bát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události