Cyklista

Mohou cyklisté přijít o řidičák? Nenechte se zmást, takhle to je!

Mohou cyklisté přijít o řidičák? Nenechte se zmást, takhle to je!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Může cyklista při spáchání přestupku přijít o řidičský průkaz, nebo ne? U odpovědi na tuto otázku si mnoho lidí není jistých a zbytečně pak vznikají fámy. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Když si dáš pivo, sedneš na kolo a chytne tě policie, seberou ti řidičák - takové názory panují mezi mnohými lidmi. Není to ale pravda. Trest sice skutečně hrozí, o řidičské oprávnění se ale bát nemusíte.

Jak to je?

Člověk, který sedne na kolo, se automaticky stává účastníkem silničního provozu. A jako takový musí dodržovat příslušné předpisy. Jedním z nejdůležitějších pravidel při jízdě na kole je zákaz pití alkoholu.

Jenže zatímco řidiči auta, který se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku, hrozí, že přijde o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. "Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě," vysvětluje školitel řidičů Jaroslav Honsů.

A jeho slova potvrzují také policisté. "Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest nebo sankce zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není," píše se na policejních stránkách.

Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkolu jsou přitom poměrně vysoké. Pokud nadýchají do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jedno promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc. "Může nastat i situace, kdy bude cyklista natolik opilý, že ohrozí život či zdraví osob nebo způsobí značnou škodu na majetku. V tomto případě mohou policisté po zvážení všech okolností nezodpovědné jednání cyklisty kvalifikovat jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky," dodávají policisté.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události