Elektromobil

Britští vědci hlásí průlom: elektromobil dobijete za pár minut!

Britští vědci hlásí průlom: elektromobil dobijete za pár minut!

Britská technologická firma Augmented Optics vyvinula revoluční materiál, který umožní dobíjet elektromobily za stejně krátkou dobu, jakou dnes strávíte tankováním u čerpací stanice. Nový superkapacitor by mohl eliminovat nevýhody současných baterií a způsobit revoluci na trhu s elektromobily.

Nový materiál byl testován vědeckými pracovníky z univerzit v Surrey i Bristolu a podle závěrů jejich analýzy je tisíckrát efektivnější než v současnosti známé superkapacitory. Ačkoli při vývoji nového materiálu původně nemysleli na využití v automobilovém průmyslu, po prvních výsledcích bylo jasné, že právě v tomto oboru vznikne největší zájem. Konstruktéři nyní intenzivně pracují na vývoji prototypu, kterému by dobití na dojezd 250 kilometrů trvalo pouhých pár minut, namísto dnes běžných několika hodin.

DOPORUČUJEME: Automobilky plánují společnou síť nabíjecích stanic


Podle doktora Donalda Highgatea, technického ředitele Augmented Optics, jejich objev zcela změní poměry, i kdyby byl jen z poloviny tak dobrý, jak to momentálně vypadá. Pro automobilové výrobce by bezpochyby znamenal velký šok, ale jejich auta mohou sjíždět ze stejných linek, takže se nemusejí bát extrémně vysokých nákladů. Nový materiál vyvinutý Augmented Optics uchovává energii mnohem efektivněji než dnešní generace superkapacitorů - v tomto ohledu se blíží Li-ion bateriím. Kromě superrychlého nabíjení je také vhodný pro hromadnou výrobu a výrobní náklady jsou údajně mnohem nižší než u dnešních baterií. Další výhodou je možnost snadného lisování, což automobilovým konstruktérům dává mnohem širší možnosti ve srovnání s dnešními bateriovými články.

DOPORUČUJEME: Elektrický Jaguar - postrach pro Teslu X


Dopadnou-li testy prototypu úspěšně, testovací mula s novým typem pohonu by podle Augmented Optics mohla vyjet již příští rok. Nová doba?

DOPORUČUJEME: Čínský hypersport na baterky jede ukrutně rychle

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobil

Důležité Události