Lamborghini

Lamborghini představuje první model s řízením všech kol

Lamborghini představuje první model s řízením všech kol

Vrcholný model v nabídce italského výrobce se prodává výborně, ovšem Aventador právě dospěl do poloviny svého životního cyklu, a tak v Sant´Agata usoudili, že by nebylo od věci zájem podpořit významným faceliftem.

Novinka, označená jako Aventador S, doznala mnoha vylepšení v oblasti aerodynamiky. Inženýři použili jako výchozí základ karoserii vrcholné verze SV s účinným předním splitterem, doplněným o dva nové chladicí otvory, vysokou účinností se pyšní dramatický difuzor a novou chloubou Aventadoru S je aktivní zadní křídlo, nastavitelné ve třech polohách v závislosti na rychlosti a jízdním režimu. Výsledek aerodynamických úprav je velmi působivý - přítlak na přední nápravě vzrostl ve srovnání s předchozím modelem o 130 procent, na zadní pak o padesát, ovšem při natočení zadního křídla do nejagresivnější polohy přítlak naroste o neuvěřitelných 400 procent!


DOPORUČUJEME: Jak se fotí sporťáky? Stačí model za pár stovek!


Vylepšení se ovšem neomezila pouze na aerodynamiku. Z označení LP 740-4 vyplývá, že atmosférický 6,5litrový dvanáctiválec posílil díky modifikacím časování ventilů a sacího systému o čtyřicet koní, přičemž přenos 740 koní na všechna čtyři kola obstarává sedmistupňová převodovka ISR. Točivý moment 690 Nm zůstal nezměněn, zato maximální otáčky se zvýšily z 8350 na 8500 ot./min. Sprint z klidu na stovku zvládá Aventador S za pouhé 2,9 sekundy a maximálka činí 350 km/h. Nový je i výfukový systém, na jehož hmotnosti se ušetřilo citelných dvacet procent.  Nejvýznamnější inovací Aventadoru S je však jednoznačně zavedení systému řízení všech kol, jehož smyslem je zlepšení stability při vysokých rychlostech a podpora agility v těch nižších. Trakci i brzdné schopnosti dále vylepšují nově vyvinuté pneumatiky Pirelli P Zero, které v součinnosti se sériově dodávanými karbon-keramickými brzdami dokáží zastavit Aventador S z rychlosti 100 km/h na pouhých 31 metrech.

DOPORUČUJEME: Ferrari a Aston musí zaplatit pokutu za emise


Dominantou interiéru Aventadoru S je nový přístrojový displej, jehož design se mění v závislosti na aktuálně zvoleném jízdním režimu (Strada, Sport, Corsa, konfigurovatelný Ego). Infotainment má integrovanou platformu Apple CarPlay a majitelé, vyžívající se v jízdě na okruzích, si mohou připlatit i za telemetrický systém. Prodej Aventadoru S bude zahájen na jaře a klienty Lamba tradičně nepřekvapí, že budou muset vytáhnout slušný balík. Ceny evropské verze začínají v přepočtu na 7,6 milionech korun bez daně.

DOPORUČUJEME: Bestie od Mercedesu má rekord na Nordschleife

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události