Jízda na sněhu

Potřebujete jezdit na sněhu? Dodržujte těchto osm pravidel!

Potřebujete jezdit na sněhu? Dodržujte těchto osm pravidel!

Jízda na sněhu je specifická a není to žádné strašidlo. Stačí jezdit plynule. Pokuď si nevěříte, vřele vám doporučujeme absolovovat školu bezpečné jízdy nebo si rovnou zaplatit individuální kurz driftování. No a jako základ berte těchto osm pravidel.

1. Zatáčejte zlehka
Volantem točte plynule a zlehka, vyvarujte se trhavých pohybů. Když auto nezatočí, tak dál nepřetáčejte volant tam kam chcete jet, ale naopak ho vraťte na okamžik do směru jízdy a nechte pneumatiky aby se takzvaně chytly stopy. Je to zpočátku trochu nepřirozené, ale funguje to!


2. Vyšlápněte spojku!
Mějte levou nohu neustále připravenou pro vyšlápnutí spojky. Tenhle jednoduchý fígl totiž umí v kombinaci s chytrým bržděním vyřešit spoustu situací. Rozpojením pohonného ústrojí se každé kolo může otáčet samo za sebe a pneumatiky tak rychleji najdou přilnavost. Pokuď máte auto s automatem, prostě jen sundejte nohu z plynu.


STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

3. Brzděte opatrně
Nejlepší je jet taky, abyste nemuseli brzdy moc používat. Když už ano, brzděte zlehka a snažte se brzdit jen s koly rovně. Pokuď se dostanete do situace která už moc řešení nemá, brzděte úplně natvrdo a vyšlápněte spojku.

4. Technika pohledu
Jedna z nejdůležitějších věcí, ten kdo jezdí na motorce to zná velmi dobře. „Kam koukáš, tam jedeš.“ Nikdy nekoukejte na překážku do které byste mohli vrazit, ale vždy se dívejte kam můžete uniknout.

DOPORUČUJEME: 21 automobilových novinek pro rok 2017

5. Nedotáčivý smyk
Vznikne při vyšší nájezdové rychlosti do zatáčky. Vyšlápněte spojku, nebo zkuste jen ubrat plyn. Nepřetáčejte volantem, tím smyk jen zvětšíte. Naopak se držte bodu čísla 1.

6. Přetáčivý smyk
Znají ho dobře řidiči s pohonem zadních kol, u všech aut může vzniknout náhlým ubráním plynu uprostřed zatáčky. Většinou pomůže rychlé kontra na volantu a pak jemná práce s plynem. Nevěříte si? Kontra a spojka jsou řešením.

DOPORUČUJEME: Pancéřovaný mercedes po Putinovi je na prodej

7. Jezděte plynule
Držte motor v nízkých otáčkách, klidně se rozjíždějte na dvojku. Pokuď nemusíte, tak nezastavujte, snažte se maximálně předvídat. To platí i brždění, brzděte hodně dopředu a jen lehce. 

8. Krizová situace
Pokuď jste se dostali do okamžiku kdy už neřídíte, tak prostě jen šlápňte na brzdu co největší silou a snažte se minimalizovat rychlost nárazu. Po něm okamžitě vypněte zapalování, zapněte výstražné blinkry a neprodleně opusťte auto. Označte místo nehody a zavolejte policii nebo odtahovku.

DOPORUČUJEME: Problémy s autonomním řízením


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události