Závod

Závodní speciál WRC je 100x dražší než auto, ze kterého vychází

Závodní speciál WRC je 100x dražší než auto, ze kterého vychází

Víte kolik stojí závodní speciál? Jaký mají týmy rozpočet na sezónu? A na kolik přijde jeden kilometr v mistrovství světa v rallye?

Závodění na světové úrovni je drahé, ale ve skutečnosti je ještě dražší, než byste asi kdy mysleli. Cena rallyového speciálu je cca 24 milionů korun a každý tým staví na sezónu osm až deset závodních aut. Tato čísla, o kterých se mezi fandy jen šušká a závodníci o nich vědí svoje, zveřejnil Red Bulletin, časopis jednoho z největších sponzorů automobilového závodění a adrenalinových sportů vůbec. Přijde vám to jako šílená cifra? Martin Prokop si několikrát povzdech, že ho závodní sezóna přijde na 100 milionů korun a že nesmí havarovat.
 

DOPORUČUJEME: Toyota představila svoje WRC a slíbila ostrý hatchback

Tyto částky opravdu nejsou utopií. Odhadované náklady na vývoj nových závodních speciálů podle pravidel pro sezónu 2017 ve většinu případů přesáhly 5 milionů Euro, tedy cca 135 milionů korun. O to víc překvapilo, že Volkswagen v rallye skončil, když už jeho závodní Polo bylo téměř hotové... Auta jako taková se pak platí zvlášť. Jen motor, tedy přeplňovaný čtyřválec 1,6 l s výkonem cca 380 koní, stojí 5,5 milionu korun. Převodovka je za další půlmilion. Kompletní podvozek je pak na autě cca za 3 miliony - jen sada tlumičů totiž přijde na bezmála půl milionu. A je vám asi jasné, že jejich životnost je omezená, stejně jako brzd, které přijdou na podobnou částku... Sada pneumatik pak tým stojí cca 120 tisíc korun.

DOPORUČUJEME: To nejlepší z WRC v roce 2016

Pokuď už jste předchozí čísla rozdýchali a umíte jen trochu počítat, aby se nebudete divit tomu, že jeden závodní kilometr přijde na cca 400 Euro, tedy bezmála 11 tisíc korun. JEDEN KILOMETR! A přidejte si k tomu náklady na přepravu, zázemí, mechaniky... Ale zpátky k autu. Je zajímavé, že samotný základ auta, tedy karoserie, pořád vychází ze skutečného auta. Nicméně jde jen o samotný skelet karoserie, který dál řádně upravený. Bodykit a rám pak jsou za cca 2,2 milionu. Pak potřebujete ještě elektriku a elektroniku, povinné vybavení, a taky si k tomu přidejte lidskou práci. Najednou už začně těch pětadvacet milionů dávat smysl, i když je to stále neuvěřitelně vysoká částka.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

Rallyové závodění na světové úrovni je prostě extrémně drahá zábava. Ale to je motorsport sám o sobě. Přesto je závodění pořád tím nejlepším vývojem, byť už jsou bohužel pryč doby, kdy automobilky musely omezené vyrábět série takzvaných homologačních speciálů pro běžný provoz. A přestože můžete namítnout, že závodní auta s těmi běžnými nemají nic společného, vězte, že část znalostí a technologií se časem dostane i k nám, obyčejným smtelníkům. Zatím můžeme jen fandit a těšit se. Něco nám ale říká, že letošní sezóna WRC by mohla být mimořádně atraktivní! Začíná už za chvíli - otevírá ji Rally Monte Carlo! 

DOPORUČUJEME: Závodní Fiesta WRC vám vyrazí dech

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Závod

Důležité Události