Kia

Kia Stinger je podle všeho ještě zajímavější než jsme si mysleli. Proč?

Kia Stinger je podle všeho ještě zajímavější než jsme si mysleli. Proč?

Minulý týden byla představena Kia Stinger na akci v Miláně. Zaznělo tam pár zajímavých věcí a byly zveřejněny další technické informace.

Kia Stinger na sebe strhla zaslouženou pozornost. Aby taky ne, kdo by před pár lety čekal, že Kia představí zadokolku se silným benzínovým motorem a bude se odvolávat na to, že tohle je auto pro opravdové řidiče... Smích? Přejde. Už jsme to psali, ale za vývojem Stingeru stojí technický šéf značky Albert Biermann, který dříve vedl divizi BMW M a osobně na vývoj dohlížel.

DOPORUČUJEME: Video - největší idiot za volantem!

Už víme, že o pohon Stingeru se bude starat dvakrát přeplňovaný šestiválec 3,3 l s výkonem 365 koní a točivým momentem 510 Nm, nebo čtyřválec 2,0 l (255 koní a 353 Nm). Silnější verze bude vážit cca 1800 kg, slabší 1640 kg. A další čísla? Stovka za 5,1 s a maximální rychlost 269 km/h. Auto má pohon zadních kol a za příplatek bude i jako čtyřkolka. Je zajímavé, že zadokolka má mechanický (!) samosvorný diferenciál a že u čtyřkolky můžeme počítat s vektorováním točivého momentu a s velmi aktivním přerozdělováním točivého momentu mezi přední a zadní nápravou. Podvozek pak bude pracovat v pěti jízdních režimech a rozdíl mezi komfortním a sportovním nasazením je prý opravdu extrémní.

DOPORUČUJEME: Vzít na mostecký autodrom velké SUV? No a proč ne... Podívejte se na video!

Albert Biermann se ale na prezentaci pochlubil více věcmi. Stinger prý při testování na Nordschleife najezdil dvojnásobné množství kilometrů než je obvyklé, konkrétně to bylo víc jak dvacet tisíc! To znamená tisíc kol na nejnáročnější závodní trati na světě!!! Přesto není Stinger určený primárně pro okruhy. „Není to ryzí sportovní model,“ řekl Biermann. „Návštěvu okruhu samozřejmě zvládne, ale chlazení vozu, zvláště při brzdění, nebylo dimenzováno pro pravilené okruhové ježdění. A to se týká pneuumatik i brzdových destiček.“ 


STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU


Stejně jako BMW, tak i Stinger bude mít generátor zvuku. Důvod? Kabina je prý tak dobře odhlučněná, že to nešlo jinak. Naopak radost nám udělal kompletně vypínatelný stabilizační systém a taky předpokládaná cena - mluví se o tom, že ostrá šestiválcová verze s pohonem všech kol bude za 1,1 milionu a čtyřválec pod sedm set tisíc! Tohle se nám líbí. A Kia má za nás velký palec nahoru!

DOPORUČUJEME: Porsche 911 GT3 bude mít (opět) manuální převodovku

 

tippi.org
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události