Závod

Auto vs. vlak: Nádherný kus historie s neuvěřitelným příběhem

Auto vs. vlak: Nádherný kus historie s neuvěřitelným příběhem

Zapomeňte na elektromotory, autonomní řízení, GPS a podobné nesmysly. Tohle je příběh Bentley Speed Six, kdy muži ještě nosili obleky i k snídani, podání ruky mělo stejnou platnost jako smlouva podepsaná právníky a čest gentlemana byla víc než hodnota akcií na burze.

Bentley Speed Six se zapsal do automobilové historie a tohle je příběh jednoho z nich. Pod jeho kapotou je osmiválec 6,5 l osazený čtyřmi karburátory dával výkon 180 koní a převodovka… Ale ne, o to tady nejde, tohle si můžete najít kdekoliv. Jde o ten příběh! Ten začíná v roce 1930 na terase hotelu v Cannes, kde došlo k sázce. Za všechno mohla reklama britské automobilky, která tvrdila, že její vůz je rychlejší než slavný vlak Le Train Bleu, což byl luxusní noční rychlík z britského Calais do Nice. Hrdí Francouzi to však viděli jinak, a tak se na terase hotelu strhla vášnivá diskuze, na jejímž konci britský milionář, předseda klubu Bentley, a taky vítěz závodů Le Mans v letech 1928 a 1929, Sir. Joel Woolf Babe Barnato navrhl sázku o 100 liber, že bude za volantem svého Bentley Speed Six rychleji ve svém klubu v Londýně, než to zvládne rychlý a přesný vlak do Calais. A protože v té době byl úrůměrný roční příjem ve Velké Británii 165 liber, je vám asi jasné, že kromě cti bylo v sázce i dost peněz.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU


O den později, 13. března 1930 v 17:45 hod., vyrazili Le Train Bleu i Barnato se svým Bentley z francouzské riviéry. A zatímco vlak neomylně začal ukrajovat kilometry, tak Barnato začal s problémy. Napřed defekt pneumatiky, pak bloudil po francouzském venkově když marně hledal benzínku, potom špatné počasí… Ale nevzdal to, i když se později svým přátelům přiznal, že při plavbě na trajektu po rozbouřeném moři několikrát zvracel. V Anglii pak šlápl na plyn a jeho Bentley zastavil v Londýně před klubem o čtyři minuty dříve než Bleu Train dorazil na hlavní nádraží v Calais!


Konec příběhu? Ano. Tedy pokuď se nepočítá to, že když se francouzská policie o závodu dozvěděla z médií, tak Barnato dostal pokutu výrazně vyšší než byla jeho výhra, údajně kvůli závodění na veřejné komunikaci. A aby toho nebylo málo, tak Francouzi vyloučili Bentley z autosalonu v Paříži, protože britská automobilka použila Barnatovo vítězství v reklamní kampani a tím prý propagovala nelegální závod…


DOPORUČUJEME: Nejdražší jaguar všech dob - podívejte se na fotogalerii


Tak, tohle je příběh jednoho z nejkrásnějších aut všech dob. A přesně ten vítězný kus byl aukcí RM prodán za 605 000 dolarů.


DOPORUČUJEME: V lese zapomenutý Aston Martin má cenu víc jak 10 milionů

Jan Červenka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události