Pravidla silničního provozu

Jedete do zahraničí na lyže? 5 věcí, kvůli kterým můžete zaplatit pokutu

Jedete do zahraničí na lyže? 5 věcí, kvůli kterým můžete zaplatit pokutu
Zdroj: isifa.com

Chystáte se do Rakouska, Itálie nebo Francie na lyže? Tohle jsou rady, které ušetří vaši peněženku...

Právě teď vyráží většina lidí na lyže do zahraničí. Ale někdy se z pohodové dovolené může stát i pěkně drahý špás a není řeč o tom, že byste si zrovna museli zlomit ruku a nemít cestovní pojištění. Silniční pravidla v okolních zemích se totiž v některých věcech liší a třeba policiie v Rakousku jak kdyby si auta s českou SPZ vybírala se zvlášť velkým potěšením...

1. Lyže mohou být i v autě

Že na cestu máte lyže ve střešním boxu, ale že při přejezdu k lanovce jen hodíte lyže do auta, protože je to kousek? V Rakousku vás za to „odmění“ pokutou ve výši až 500 Euro. A pozor, neplatí to jen pro lyže, ale třeba i pro lyžařské boty nebo snowboard. Integrovaný lyžařský vak je samozřejmě v pohodě.

2. Nouzový pruh pro záchranáře a policii

Určitě jste o tom už slyšeli, když v Rakousku přijedete do kolony, musíte udělat takzvaný nouzový pruh pro záchranáře a policii. Jenže jestli jste si mysleli, že stačí prostě uhnout ke kraji když uvidíte ve zpětném zrcátku modré majáky, tak jste na omylu. A tenhle omyl vás může stát až 2180 Euro. Podle rakouských pravidel totiž musíte vytvořit nouzový pruh již při zastavení či zpomalení.


DOPORUČUJEME: Chcete předjíždět na zasněžené dálnici? Poradíme vám jak na to.

3. V zahraničí si jedno pivo dát klidně můžu
Můžete. Ale vážně jen jedno. V Rakousku, Německu i Francii je limit 0,5 promile a když ho překročíte, počítejte s pokutou od 200 až do 5800 Euro a se zákazem řízení.  

4. Při nájezdu na dálnici se mohu zařadit podle  pravidla zipu
Ne, tak tohle taky neplatí, ani když vjíždíte do kolony. Auto jedoucí po dálnici má vždy přednost před autem co se na dálnici připojuje!


DOPORUČUJEME: 10 rad jak na auto pod ledem 

5. Pokuď sjíždím na dalším exitu, mohu použít odstavný pruh

Jistě, můžete, ale připravte se na to, že třeba v Německu vás to bude stát 75 Euro. Jízda v odstavném pruhu je zakázána a nemůžete ho použít ani když jste v koloně a budete opravdu opouštět dálnici jen co to bude možné.


STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU


DOPORUČUJEME: 8 pravidel pro jízdu na sněhu

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události