Policie

Do Rakouska s vykuchaným výfukem? Riskujete zabavení značek!

Do Rakouska s vykuchaným výfukem? Riskujete zabavení značek!

Chystáte se jet lyžovat do Rakouska, ale „upravili” jste vaše naftové auto tak, že jste mu prostě vykuchali problematický filtr pevných částic? Riskujete pokutu až 135 tisíc a zabavení značek!

Filtr pevných částic… Minimálně už jste o něm slyšeli, dost možná už máte i osobní zkušenost. Součástka, jejímž úkolem je zachycovat saze naftových aut, patří k nejproblematičtějším dílům na vašem autě. A v případě poškození je zatraceně drahá na výměnu. Řešení? Spousta řidičů udělá to nejhorší, ale nejjednodušší co může - prostě ho odstraní. Jenže je dobré vědět, že takové auto pak neprojde technickou kontrolou, potažmo kontrolou emisí, a že můžete mít problém i na silnici, protože policisté v ČR i v zahraničí mohou kontrolovat technický stav auta přímo na silnici a případně vás neprodleně poslat na kontrolu ne nejbližší STK.


MÁTE RÁDI AUTA? NATANKUJTE NA NAŠEM FACEBOOKU!

„V ČR se mi to nestalo, ale v Rakousku ano. Jeli jsme s rodinou před vánoci lyžovat a zastavili nás polisté na dálnici,“ vzpomíná MIlan Červený z Kladna. „Svedli nás na odpočívadlo a tam měli normálně malou improvizovanou STK. Najeli jsme na rampu a kontrolovali nám komplet auto. Mám osm let starý Renault, ale všechno prošlo. Naštěstí. Vedle nás ale stáli poláci, kteří už si sháněli odvoz.“


DOPORUČUJEME: Jaké si máte koupit letní pneumatiky? Velký test německého autoklubu!

Policisté v Rakousku jsou podobnými kontrolami proslulí, stejně jako tím, že se s oblibou zaměřují na auta právě s českou, polskou a slovenskou SPZ. Kontrolují dokumenty k vozidlu, technický stav a s oblibou auta i převažují. To znají hlavně řidiči dodávek a nákladních aut.


DOPORUČUJEME: Jak často měnit stěrače? Řidiči se neshodnou.

Rakouští policisté vás i při běžné kontrole mohou sebemenším podezření poslat na nejbližší STK (musí být do 10 km daleko) a tam vaše auto nechají prohlédnout. Kromě pneumatik či osvětlené se zaměřují právě na úpravy výfuků - stačí jim k tomu i špinavé koncovky výfuků. Nefunkční katalyzátor? Vyndaný filtr pevných částic? Máte problém! Maximální výše pokuty je až 5000 Euro, tedy 135 tisíc korun, běžně se dávájí pokuty od 400 do 800 Euro, tedy 10 800 až 21 700 Kč. Ještě horší snad je, že pokuď vyhodnotí auto jako nezpůsobilé provozu, tak vám klidně zabaví značky a dokumenty k vozu a vy si musíte shánět nejen odvoz pro sebe, ale i odtah pro auto. Abyste vše získali zpět, musíte mít čerstvě platný protokol z STK a zaplatíte dalších 100 Euro. Naštěstí v případě STK se spokojí i s tou českou…

A co vy? Máte vy nebo vaši známí podobné zkušenosti?


DOPORUČUJEME: Jede 310 km/h a přitom má mít spotřebu jen 2,9 l/100 km! Vtip? Ne, Porsche využívá skulinu v zákonech!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události