řidičák

Desetitisícům lidí přestane platit řidičák! Zkontrolujte si ten svůj

Desetitisícům lidí přestane platit řidičák! Zkontrolujte si ten svůj
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo dopravy varovalo, že jen v březnu přestane desetitisícům řidičů platit řidičský průkaz. Před deseti lety bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, přes 800 tisíc, letos jim končí platnost. Na výměnu mají úřady až 20 dní. Za řízení s propadlým řidičákem hrozí pokuta až 2 tisíce korun.

Téměř 40 tisíc řidičů se tento měsíc přestane platit řidičský průkaz. Všichni, kterým byl řidičský průkaz vydán v roce 2007, se postupně musí dostavit na příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Z 800 tisíc řidičů, kterým letos průkazy přestanou platit, to zatím udělalo už přes 130 tisíc řidičů. Naopak 47 tisíc šoférů nestihlo vyměnit řidičáky, jejichž platnost končila v lednu a v únoru. Ministerstvo dopravy teď varuje, že v březnu úřady čekají další nápor, protože platnost průkazů končí velkému množství řidičů.

Pokud vám končí platnost řidičského průkazu v březnu, máte nejvyšší čas si zažádat o nový. "Lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun," upozorňuje ministerstvo dopravy.

Související obsah

Výměna ve dvacetidenní lhůtě je jinak zdarma. A to i v případě, že necháte stávající průkaz propadnout. Řidič k výměně potřebuje pasovou fotografii a stávající řidičák, se kterými musí přijít na příslušný úřad.

S výměnou není potřeba čekat na poslední chvíli, o nový průkaz lze žádat s tříměsíčním předstihem. Část šoférů toho již využila, protože podle lednových údajů měla jen v březnu skončit platnost téměř 77 tisíc průkazů.

Související obsah

Ministerstvo varuje, že další velké nápory na úřadech očekává v srpnu, říjnu a listopadu. Otálet s výměnou by neměli hlavně řidiči v Praze, Jihomoravském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji, kde je potřeba vyměnit nejvíce průkazů.

Pokud necháte řidičský průkaz propadnout, budete dál řídit a chytnou vás policisté, hrozí vám pokuta až 2 000 korun na místě nebo 2 500 korun ve správním řízení.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události