Autoservis

Jak nastavit zpětná zrcátka? 7 triků, které v autoškole nevyučují

Jak nastavit zpětná zrcátka? 7 triků, které v autoškole nevyučují

Jednou z nejčastějších nehod na dálnici je srážka při přejezdu z jednoho pruhu do druhého. Řidič auta vpředu totiž neviděl auto za sebou.

Říká se tomu mrtvý úhel a tento pojem by měl znát každý, kdo má řidičský průkaz. Je to situace, kdy vás předjíždí auto (jedno jestli zprava nebo zleva) a vy ho na okamžik nevidíte ve zpětném zrcátku. Je to přesně ten moment, kdy předek jeho auta ještě nevidíte periférně, ale předjížděný řidič už vjel na vaši úroveň. Ani moderní zakřivená zpětná zrcátka neumí mrtvý úhel eliminovat, proto automobilky začínají do svých aut montovat elektronické pomocníky, kteří auta jedoucí v bočních pruzích hlídají. Přitom mrtvý úhel můžete dramaticky snížit - stačí si správně nastavit zpětná zrcátka! 


STAŇTE SE NAŠIM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU A NIC NEPŘEHLÉDNETE

Sedm doporučení, jak si správně nastavit zpětná zrcátka:

1. Středové zrcátko
Posaďte se za volantem tak jak řídíte nejčastěji. Středové zpětné zrcátko byste měli zkontrolovat jen pohybem očí, vůbec byste při tom neměli pohnout hlavou. Nastavte si zrcátko tak, abyste v něm viděli maximum prostoru za vámi, a aby rovnoměrně pokrývalo výhled na levou i pravou stranu. Zadní sedačky nebo strop auta v něm vidět nemusíte.

2. Že chcete vidět děti na zadním sedadle?
Pak si pořiďte přídavné zpětné zrcátko, které prodávají v každé prodejně s autopotřebami, případně i v hypermarketech. Dejte si ho vedle, případně pod hlavní zpětné zrcátko, ale NIKDY neupřednostňujte pohled na zadní sedačky před výhled na na to co se děje za vámi.


DOPORUČUJEME: Víte jak často měnit stěrače? 


3. Víte, že se dá středové zrcátko přepnout pro jízdu v noci?
Nesmějte se, spousta lidí neví, že ta páčka na zpětném zrcátku starších aut mění jednoduchým přecvaknutím úhel pohledu pro jízdu v noci, kdy vás auta jedoucí za vámi tolik neoslňují. Vyzkoušejte si to a nezapomínejte to používat. Zpětná zrcátka moderních aut se stmívají automaticky.

4. Boční zrcátka
Většina řidičů je naučená tak, že si nastaví vnější zpětná zrcátka tak, aby v nich viděla bok auta. To je sice pohodlné a možná vás to taky kdysi učili v autoškole, ale zvyšuje to mrtvý úhel. Správně se nastavují zpětná urcátka následovně: Levé zrcátko - nakloňte se k bočnímu oknu a nastavte si zrcátko tak, abyste v nich viděli bok auta. Pravé zrcátko - nakloňte se ke středovému tunelu a nastavte zrcátko tak, abyste i tady viděli krajem zrcátka bok auta. Při správném posazu pak boky auta sice neuvíte, ale po prvních kilometrech zjistíte, že jste zásadním způsobem eliminovali velikost mrtvého úhlu.


DOPORUČUJEME: Řidiči už přezouvají na letní pneu. Není to brzy?


5. Používejte zpětná zrcátka aktivně
Jinými slovy, to že jsou u nových aut zpětná zrcátka ovládaná elektronicky je nejen pohodlné, ale má to zásadní vliv i na řízení. Můžete si totiž zpětná zrcátka během několika málo vteřin nastavit atk aby vám to vyhovovalo při couvání! Tedy lehce dolů, abyste viděli na zadní kolo a kam přesně jedete. A taky aby v zrcátku byly vidět boky auta, aby někde něco „neštrejchli“. Pak si zrcátka zase nastavíte podle bodu 4.

6. Kontrolujte při jízdě neustále všechna tři zrcátka
Postup je následující, vychází ze zkušeností pilotů proudových stíhaček. „Doprava, doleva, na střed.“ Naučte se zpětná zrcátka kontrolovat neustále, situace za autem a vedle auta je stejně důležitá jako to co se děje před vámi. 


DOPORUČUJEME: Do Rakouska s vykuchaným výkuchem? Pokuta a domů pojedete autobusem.


7. Rada profesionálního řidiče
„Mám správně nastavená zpětná zrcátka, ale stejně se při předjíždění nebo jen přejíždění z pruhu do pruhu vždy ještě přesvědčím že vedle mě nejede jiné auto. Je to jednoduché, prostě se tam jen na okamžik podívám. stačí na okamžik ototič hlavu.


DOPORUČUJEME: Proč mají některá auta víčko nádrže vpravo a jiná vlevo? 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události