Přezouvání

Odborník vyvrací mýtus: Zimní gumy na celý rok? Nesmysl!

Odborník vyvrací mýtus: Zimní gumy na celý rok? Nesmysl!
Zdroj: Mediafax

Mezi lidmi stále přežívá mýtus, že na zimních pneumatikách se dá jezdit celý rok. To je ale podle odborníků hloupost. Nejen, že neušetříte, ale také se vystavujete obrovskému nebezpečí.

Pokud venkovní teplota trvale překračuje sedm stupňů, měli byste vyměnit zimní pneumatiky za letní. Obvykle toto období vychází na první polovinu dubna. Lidé se však domnívají, že na zimních gumách můžete jezdit celý rok a za letní je vyměňovat nemusíte, píše portál tvnoviny.sk.

Tak to ale vůbec není. Pokud totiž teplota překročí uvedenou hranici sedmi stupňů, přestává být jízda na zimních pneu bezpečná. Zimní gumy mají v letních teplotách výrazně delší brzdnou dráhu.

"Může být vyšší až o 20 procent," uvedl ředitel autoservisu pro Česko a Slovensko Jindřich Krejčí pro portál. "V létě mají i nižší přilnavost a také jsou kvůli výraznějšímu dezénu podstatně hlučnější," doplnil.

Dalším argumentem pro přezouvání je ekonomický faktor. "Mnozí si myslí, že pokud nepřezují, ušetří náklady, které by investovali do nákupu letních gum. Jenže jízda na zimních pneumatikách v létě je také neekonomická. Zimní gumy mají měkčí směs a vyšší valivý odpor. Tím se zvyšuje i spotřeba. Na přezouvání se určitě nesnažte šetřit," radí Krejčí.

Související obsah

Pneumatiky obuté na diskách je potřeba vyvážit na speciálním zařízení, které mají v autoservisu. Potom už si řidič může gumy vyměnit sám, měl by ale dbát na utahování šroubů. Nesmíte je utáhnout málo, aby vám "neuletělo" kolo, ale ani příliš, abyste je mohli povolit v případě defektu.

Při správné péči o pneumatiky se jejich životnost pohybuje kolem čtyř let. O tom, jak gumy skladovat, rozhoduje, jestli jsou s disky, anebo ne. Pokud se na pneumatikách disky nechávají, měly by se skladovat navršené na sobě. Pokud ne, měli byste je uložit vedle sebe.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události