Autoservis

Dejte auto po zimě do pořádku: 8 věcí, které zvládnete doma

Dejte auto po zimě do pořádku: 8 věcí, které zvládnete doma
Zdroj: Oficiální zdroj

Věnujte jeden den prodlouženého víkendu svému autu. Po náročné zimě si to zaslouží!

Zima je definitivně pryč alespoň podle kalendáře a vaše auto přímo žadoní, abyste se o něj postarali. Tady je pár doporučení na jednodušší věci, co hravě zvládnete i doma, na zbytek se objednejte do servisu a řekněte jim, na co se mají hlavně soustředit! Zimní pneumatiky už doufáme na autě nemáte.

1. Auto umyjte...
Většinou preferujeme ruční mytí, ale v tomhle případě uděláme výjimku hned na začátku. Zajeďte s autem do myčky a kupte si program kde je i mytí podvozku. Tak byste se měli zbavit posledních zbytků soli, která je matkou rzi.

2. ...a navoskujte
Možná, že v myčce auto už navoskovali, ale ruční nanášení vosků je vždy poctivější. Zakonzervujete tak lak. Jestli nejste spokojeni s tím, jak je auto umyté (na 90 % nebudete), umyjte ho ručně a použijte u toho spoustu vody. Teprve po vysušení lak navoskujte. Při ručním mytí taky odhalíte případné větší oděrky na laku, které mohou vést ke korozi.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

3. Vyčistěte interiér
Vyházejte všechen nepořádek z auta. Pak vyjměte koberečky a dětské sedačky, a auto důkladně vyluxujte a nechte vyvětrat. Pokuď máte kožený interiér, použijte přípravky ošetřující kůži, nebojte se doma klidně vytepovat sedačky - jen musíte mít jistotu, že důkladně vyschnou. Nakonec ošetřete plasty vhodnými prostředky a silikonovým olejem ošetřete těsnění ve dveřích. Nezapomeňte na těsnění v kufru.

4. Dezinfikujte klimatizaci
Na trhu existuje spousta přípravků na čištění a dezinfikaci klimatizace, postupujte podle návodu. Pokuď máte pocit že klimatizace ztrácí výkon, pak většinou potřebuje doplnit náplň.

5. Ještě vůni
Použijte vůni do interiéru, nejlepší je trochu nastříkat pod (suché) koberce, kde se pak bude postupně uvolňovat.


DOPORUČUJEME: Výměna pneumatik - kdy je vyměnit a za jaké?

6. Zkontrolujte gumičky stěračů
Pokuď jsou zpuchřelé nebo mechanicky poškozené, pak je vyměňte. Návod najdete zde.

7. Prohlédněte čelní okno
Je někde poškozené od kamínku nebo vám dokonce prasklo? Pokuď máte v povinném ručení i jeho možnou výměnu, neváhejte ho vyměnit za nové.

8. Zkontrolujte tlak v pneumatikách
Víme že to udělali už v servisu, ale podívejte se do návodu nebo na štítek ve dveřích a zkontrolujte ho ještě jednou a dbejte na doporučení. Kontrola tlaku se dělá za studena.


DOPORUČUJEME: Vybíráte auto nebo se chcete jen pobavit? Podívejte se na naše videotesty!

S dašími věcmi už budete muset do servisu...

Nechte zkontrolovat brzdy - stav kotoučů a destiček, případně je nechte vyměnit. Pokuď máte brzdovou kapalinu starší tří let, určitě ji taky vymeňte - stárne a pak má tendenci k přehřívání a brzdy nejsou 100% funkční. U auta, co má najeto víc jak 60 tisíc km, byste měli minimálně jednou za rok taky na test funkčnosti tlumičů. Když máte pocit, že vám „někde něco bouchá nebo klepe“, zkuste to co nejlépe popsat technikovi, nebo mu to ukažte při testovací jízdě. Většina autoservisů nyní nabízí jarní prohlídky za zvýhodněnou cenu a slevy vám dají i na materiál. Využijte toho!


DOPORUČUJEME: Tohle vás v autoškole nenaučili! 7 triků jak správně seřídit zrcátka

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události