Policie

Akce Speed Marathon byla jen o pokutách. Nehod neubylo, naopak

Ukázalo se, že středeční policejní akce s mezinárodním podtextem Speed Marathon nebyla o ničem jiném než o vybírání pokut.

Vyhodnocení mezinárodní policejní akce zaměřené na překračování maximální povolé rychlosti je stručné a plné frází. Celé znění najdete zde. Nedivte se ale. Není to totiž nic, s čím by se policie měla chlubit. 


SOUHLASÍTE S TÍMTO ČLÁNKEM? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

 
„Do této preventivní celoevropské akce se Policie ČR zapojila v letošním roce poprvé. Na základě naší výzvy občané od 1. února do 28. února na mapě Speed Marathonu označili více než sedmdesáti sedmi tisíci hlasy celkem 10 796 míst nacházejících se po celé České republiky, která považují za riziková a problematická. Policisté označená místa a lokality vyhodnotili a na základě předem určených kritérií vybrali 1 047 míst, kde ve středu dohlíželi a kontrolovali dodržování rychlostních limitů,“ píše ve zprávě policejní mluvčí kpt. Eva Kropáčová. 

DOPORUČUJEME: Policie bude jezdit v Hyundaích, škodovka zuří

 

Zdroj: Isifa / Lidové noviny / František Vlček

 

DOPORUČUJEME: Po čem ženy touží? Velké zamyšlení o ženách a autech + 11 zjištění

  

Jenže jestli nám policie chce namluvit, že to všechno bylo kvůli naší bezpečnosti, pak je pozdravujeme a ptáme se, čím je nedodržení maximální povolené rychlosti tak nebezpečné, když patří až na páté místo ve statistikách příčin dopravních nehod. A to ještě pod zavádějícím termínem „Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky,“ což znamená třeba to, že na silnici, kde se smí jezdit 90 km/h, je v zatáčce bláto a řidič tam v 50 km/h skončil ve škarpě. Rozhodně tedy nepřekročil maximální povolenou rychlost. 

 
Nejčastější příčiny nehod v roce 2016

1. Řidič se plně nevěnoval řízení
2. Nesprávné otáčení nebo couvání
3. Nedodržení bezpečné vzdálenosti
4. Jiný druh nesprávné jízdy
5. Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
6. Nezvládnutí řízení vozidla
7. Nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky
8. Nedání přednosti
9. Vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu
10. Vjetí do protisměru


DOPORUČUJEME: Podívejte se na naše videotesty! Nejde nám jen o kvalitu, ale i zábavu a emoce.

 

Policejní zprává se chlubí tím, že během čtyřiadvaceti hodin, kdy akce probíhala, bylo zjištěno 2 522 překročení rychlosti. Taktně se ale nezmiňuje kolik vybrala peněz. My ale víme, že třeba v plzeňském kraji to bylo bezmála 80 tisíc a na Litoměřicku přes 24 tisíc. V hodnocení se pak dále píše: „Díky velkému zájmu jak občanů, což dokazuje i množství tipů zobrazených na stránkách Speed Marathonu, ale i zájmu médií, která nám velmi pomohla v informování veřejnosti o této akci, se podařilo lidem vštípit myšlenku projektu.“ Fajn, takže jindy lidé jezdí rychleji protože se tolik nebojí? No to by sice jednoho napadlo, ale...

...není to pravda! Jak jasně vyplývá z policejních statistik dopravních nehod, které jsou k nahlédnutí zde, tak ve středu se stalo celkem 268 nehod a z toho bylo 39 kvůli „nepřiměřené rychlosti“. O týden dříve, tedy ve středu 12. dubna se stalo 322 nehod a jen u 22 případů hrála roli vyšší rychlost. A třeba ve středu 22. března se stalo 268 nehod a označení „nepřiměřená rychlost“ je jen u 28 případů!!! 

DOPORUČUJEME: Varování, tohle se svým autem rozhodně nezkoušejte!

 

Jistě, policie může namítnout, že to bylo kvůli zhoršenému počasí a sněžení, ale my se jen chceme bránit tomu, když policie měří na bezpečných místech jen kvůli tomu, aby naplnila státní kasu. Určitě jste si už totiž sami všimli, že když se panicky soustředíte jen na ručičku tachometru, abyste náhodou na dvouproudové výpadovce za městem nepřekročili 50 nebo 70 km/h, tak vlastně vůbec nesledujete co se děje kolem a jedete o kus nebezpečněji, než kdyby jste jeli možná rychleji, ale s větším přehledem. 


DOPORUČUJEME: Podívejte se, jak se vyrábí auto za 50 milionů korun
 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události