Povinné ručení

Povinné ručení nemusí při nehodě stačit. Pak může přijít exekuce!

Povinné ručení nemusí při nehodě stačit. Pak může přijít exekuce!
Zdroj: TV Nova

Povinné ručení kryje škody způsobené provozem vozidla a ze zákona je nejnižší možné plnění 35 milionů. Většina řidičů si ho bere, přijde jim totiž až absurdní, že by při nehodě mohli způsobit větší škodu. Opravdu to tak je?

Bylo to ráno jako každé jiné, běžná cesta do práce. Jenže pak se to stalo, při předjíždění na úzké silnici se lehce bokem svého auta otřel o kamion, kterému praskla pneumatika. Jeho Ford měl jen pomačkaný bok, kamion ležel v příkopě, řidič naštěstí bez zranění… Taková nehoda se může stát i vám. A můžete si říct, že se nikomu nic nestalo, a že to jsou jen plechy. Jenže… V tomhle případě vezl kamion pracovní oblečení a na nákladu nevznikla žádná škoda. I tak ale pojišťovna bude muset vyplatit částku 1,8 milionu korun - poničený kamion a hlavně zničená konstrukce návěsu, vše jde na vrub povinného ručení. Vrtá vám hlavou, proč jsme na začátku zmiňovali 35 milionů? Představte si, že by ten kamion vezl drahá nová auta. Jedno za pět milionů a bylo by jich tam sedm, určitě už jste takovou soupravu potkali. Najednou by to bylo 35 milionů jen za zboží, k tomu škoda na kamionu a návěsu… Už rozumíte? A to se pořád bavíme jen o materiálních škodách. V případě nehody se zraněním a s trvalými následky by to mohlo být ještě podstatně horší!


DOPORUČUJEME: Jak často měnit stěrače? Expert radí, řidiči se neshodnou.

Při nehodě, při které je zraněné třeba dítě a má zdravotní problémy celý další život, náklady na léčení hravě překročí zmiňovanou pětatřiceti milionovou hranici, další miliony může viník platit jako kompenzaci ušlého výdělku. A pozor, tohle neplatí jen pro cizí, na podobné plnění mají nárok i vaši rodinní příslušníci, které jste třeba v autě vezli… A víte na co všechno mají vlastně poškození nárok a co tedy povinného ručení kryje? Budete překvapeni.


DOPORUČUJEME: Nejčastější úraz při nehodě? Poranění krční páteře! Poradíme, jak tomu zabránit.

„Nejvyšší částky se vyplácejí za škody na zdraví, kam patří odškodnění za bolest, odškodnění za trvalé následky úrazu a náhrada ztráty výdělku při pracovní neschopnosti,“ říká pojišťovací makléř Martin Plechta. „Jenže poškozený může po viníkovi žádat třeba i rentu v případě invalidity, pokuď pak dojde k nehodě se smrtelným zraněním, mají pozůstalí nárok na náhradu nákladů spojených s jejich výživou.“


A co vy? Máte nějakou podobnou zkušenost? Podělte se s námi v komentářích!


BAVÍ TĚ AUTA A VĚCI KOLEM NICH? STAŇ SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU!


Jak tedy správně uzavřít povinné ručení?
1. Vyberte si variantu, ve které je minimální výše plnění 50 milionů na škody na majetku a 50 milionů na zdraví, v případě že jezdíte hodně, zvolte 70 nebo 100 milionové hranice. Rozdíl oproti základní variantě je v řádech desetikorun!!!

2. Ideální způsob jak si vybrat z nabídky více pojišťoven jsou internetové srovnávací servery. Vybírejte nejen podle nejnižší ceny, ale i podle kvality pojišťovny.

3. Připojistěte si čelní okno, můžete si připlatit i za srážku se zvěří. Obojí se vám může vyplatit.

4. I když jezdíte starším autem, poptejte si výši havarijní pojistky. Možná s překvapením zjistíte, že cena není ani zdaleka tak vysoká jak byste si možná mysleli. A za tu jistotu to zkrátka stojí.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události