Tesla

Tesla: Autonomní auta budou sdílená, vyjde to levněji než autobus

Tesla: Autonomní auta budou sdílená, vyjde to levněji než autobus
Zdroj: TED

Tesla chce do do dvou let představit plně autonomní řízení. Elon Musk na konferenci TED prohlásil, že v ten moment se změní automobilový svět.

A přestože je Elon Musk často označován za snílka, blázna a některé jeho prognózy jsou vskutku velmi odvážné, nikdo nepochybuje o tom, že auta co se budou řídit sama opravdu změní automobilismus jako takový.


DOPORUČUJEME: Koupí výrobce počítačů Apple automobilku Tesla?

Autnomní auta jsou opravdu auta co nepotřebují řidiče, člověk jen zadá cíl, kam chce dovézt. A nebude to dělat až v autě přes navigaci, ale už dopředu přes mobil. Auto si pro něj přijede, odveze ho a pak se samo zaparkuje na nejbližším nebo nejlevnějším místě, případně se odjede „natankovat“. Ano, zní to tak, že svoje auto vlastně nebudete potřebovat... A to je přesně to, o čem Musk na konferenci TED mluvil. Přišel totiž s vizí flotily autonomních aut, která budou jejich uživatelé sdílet. Ale postupně...  


DOPORUČUJEME: Auto bez řidiče? Volvo rozpoutá revoluci už za pět let.


Auto budete moc dále plně vlastnit, ale když budete chtít, budete ho moci nabídnout ostatním. Nabídnete ho třeba rodině, přátelům, kolegům... Musk mluvil o tom, že by uživatelé byly rozděleni do skupin, kterým byste mohli auto půjčit. Případně že by mohlo jedno auto sdílet více lidí, potažmo celá skupina. Podle Muska třeba bude možné si vybrat dny nebo hodiny, kdy svoje auto potřebujete, a po zbytek času byste ho mohli nabídnout dále. Podobně to třeba funguje i u malých privátních letadel.


DOPORUČUJEME: Autopilot Tesly nezvládl běžnou dopravní situaci a havaroval. 

Podle Muska by podobný model sdílení aut nakonec vedl k tomu, že by využívání sdílené flotily elektromobilů bylo levnější než jízda autobusem. Jen s tím rozdílem, že autonomní auto vás vyzvedne a odveze přesně kam chcete, tedy jako taxík a ne jako autobus. Možnost sdílení aut se nabízí už nyní jak v USA, tak v Evropě a potažmo i v ČR, ale je to zatím služba v plenkách. Autonomní auta, která by byla sdílená s vybranými uživateli (startovala by se pomocí speciální aplikace v telefonu nebo na otisk prstu), to je ale jiný level. Přestože ještě nikde na světě nejsou platné zákony pro provoz aut s autonomním řízením, tak se Musk nechal slyšet, že v roce 2020 se v USA dočkáme první flotily sdílených automobilů.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Tesla

Důležité Události