Cestování

Cesta do Chorvatska se letos (opět) prodraží + kolony a uzavírky

Cesta do Chorvatska se letos (opět) prodraží + kolony a uzavírky
Zdroj: Profimedia

Chystáte se autem do Chorvatska? Pak byste měli vědět, že dálniční poplatky v Chorvatsku vzrostly o pět procent a že od července do září budou vyšší ještě o dalších deset procent!

Vloni přijelo do Chorvatska 689 000 turistů z Čech a Moravy, což je méně než dřív, jinými slovy, je to pokles ze sedmi na pět procent a celkově šesté místo v celkové návštěvnosti Chorvatska. První jsou Němci, druzí Slovinci a třetí Rakušané. Celkový nárůst přílivu turistů je však o devět procent, takže si Chorvati asi mohou dovolit zdražit... 


DOPORUČUJEME: Chystáte se autem do zahraničí? Přečtěte si seznam novinek pro rok 2017


Cestu českých řidičů zároveň budou komplikovat opravy hlavních dálničních tahů. Podle ÚAMK se to týká celé dálnice D1 z Prahy do Brna, rozestavěné rakouské dálnice A5 na Mikulov, dálničního průtahu Vídní, komplikovaná bude také část trasy na slovinské dálnici A4 Ptuj – Macelj, která je ve výstavbě, a tradičně bývají zácpy okolo hlavního města Záhřebu. Kritické pro cesty budou hlavně soboty v červenci i srpnu. Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy má být období od 28. do 30. července, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa.


DOPORUČUJEME: Do Rakouska s výfukem bez filtru pevných částic? Riskujete pokutu až 135 tisíc a zabavení značek.

Zdroj: TV Nova


Mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka dále upozorňuje na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné zákony. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5000 kun, za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun. Jste unavení nebo pod vlivem léků? Policie vám může zakázat jízdu až na několik dní! V Rakousku vám pak mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat značky a vyměřit pokutu až 5000 eur, kruté jsou i pokuty za chybějící dálůniční známku - můžete dostat až 120 eur. Ale pozor, ve Slovinsku je to 300 až 800 eur a ve Švýcarsku 200 franků.


DOPORUČUJEME: Vozíte v autě domácí mazlíčky? 9 tipů, aby byla cesta pohodlná pro vás i pro ně

Zároveň je dobré vědět, že od roku 2015 vymáhají některé státy pokuty bez ohledu na státní příslušnost řidiče, prostě vám přijde domů výzva k zaplacení. Konkrétně to je Rakousko, Německo, Itálie, Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Nizozemsko, a taky Finsko a Norsko. Nejvíce se zaměřují na pokuty za nepovolenou rychlost, jízdu na červenou, bez pásů, za alkohol nebo drogy za volantem, telefonování za jízdy, řízení motocyklu bez helmy nebo jízdu v odstavném pruhu.


DOPORUČUJEME: Videotest - první svezení se Škodou Octavie Scout

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Cestování

Důležité Události