Alergie

Mate alergii? Pak máte o 30 % vyšší pravděpodobnost nehody

Mate alergii? Pak máte o 30 % vyšší pravděpodobnost nehody
Zdroj: Profimedia

Plný nos, oteklé oči a otravné kýchání. Pylová sezóna je v plném proudu a alergici riskují za volantem víc než ostatní řidiči.

Podle statistik ÚAMK je u alergií postižených řidičů až o třetinu vyšší riziko havárie. Slzící oči, rozostřené vidění, únava, smrkání a kýchání, to vše se projevuje na rychlosti reakcí za volantem. Máte pocit, že to dramatizujeme? Tak dobře, zkusíme to jinak... Při kýchnutí automaticky zavřete oči, minimálně na jednu vteřinu. V rychlosti 50 km/h ale ujedete za tehle směšně krátký časový úsek rovných 14 metrů. A při 120 km/h je to 60 metrů! Už na to koukáte jinak?


DOPORUČUJEME: Královna Alžběta řídí ve svých 91 letech. Bez řidičáku. Ona ho totiž nepotřebuje.

Každý alergik by měl zvážit, zda má jet autem, když má akutní alergický záchvat. Následky totiž mohou být fatální. A nejde jen o kýchání, i když spousta alergiků trpí na takzvané kýchací záchvaty. Jde i o používání léků proti alergiím. „Některé tlumící léky proti alergiím mohou na řidiče působit podobně jako alkohol nebo drogy,“ varuje lékárnice Pavla Fryčová. „Veškeré informace jsou v příbalovém letáku, případně by měl dotyčný zvážit konzultaci s lékařem. Zálaží na každém z nás, jak konkrétní léky bude snášet.“


DOPORUČUJEME: Co dělat, když natankujete benzín místo nafty?

Takže jak minimalizovat nebezpečí pokuď jste alergik a musíte řídit? Dali jsme dohromady sedm rad, které by vám mohly třeba i zachránit život...


1. Vyměňte v autě pylový a kabinový filtr. Více jsme o tom psali zde, měli byste to udělat minimálně jednou za rok.

2. Pokuď používáte léky, dejte si pozor jak na vás působí, poraďte se v lékárně nebo rovnou se svým lékařem.

3. Jezděte v autě s puštěnou klimatizací a se zavřenými okny. Projíždíte-li nějakou zvlášť rizikovou oblastí, přepněte ventilaci na vnitřní okruh.

4. Jde na vás kýchání? Zpomalte a držte si od auta před vámi větší odstup. Postihl vás kýchací záchvat? Pak úplně zastavte.

5. Používejte sluneční brýle. Spousta alergenů se do vašeho těla dostane skrz oči a brýle odfiltrují takzvanou první vlnu.

6. Na delší cesty vyrážejte raději v noci, kdy je ve vzduchu méně alergenů.

7. Alergie je nemoc jako každá jiná. Pokuď vám dělá za volantem problémy, je lepší zůstat na pár dní doma, než riskovat v autě cestou do práce a zpět. 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alergie

Důležité Události