Nehoda

Víte, kdo a kdy se v autě nemusí poutat?

Víte, kdo a kdy se v autě nemusí poutat?
Zdroj: EuroNCAP

V autě musí mít bezpečnostní pás (skoro) každý. Ale existují i výjimky, které jsme zmapovali.

Ta otázka byla jednoduchá: „Dostal jsem pokutu 500 Kč za jízdu bez pásu, když jsem couval. To ale pás mít nemusím, ne? A policajti pak odjeli nepřipoutaní. To je v pořádku?“ Právnička Lenka Spalová nám připravila odpověď na oba dotazy a přidala výjimky, kdy se v autě poutat nemusíte. „Při couvání pás mít nemusíte, pokuď by vás omezoval ve výhledu dozadu. Pokutu jste tedy nemusel akceptovat. A policista nemusí být při plnění služebních povinností připoutaný, jedno jestli je to městská nebo státní policie.“

DOPORUČUJEME: Policie dostala nové BMW, řidiči sami sundavají nohu z plynu 

Výjímek, kdy řidič auta nemusí být připoutaný, je ale podstatně víc. Třeba když v autě nejsou bezpečnostní pásy již z výroby - nesmějte se, to je případ třeba veteránů. Pak se taky nemusí poutat řidiči bezpečnostních a záchranných složek, včetně ozbrojených sil, ale vždy to platí jen při výkonu služby. Poutat se nemusíte ani pokuď vám v tom brání zdravotní důvody, ale v tom případě s sebou musíte mít vždy potvrzení od lékaře. Těhotné ženy se však poutat musí, tedy když nemají výjimku. To vše platí i pro dospělého spolujezdce.


DOPORUČUJEME: Video ze kterého mrazí - boční náraz do kamionu nepřežijete. 

Trochu jiná je situace u dětí, ty byste měli poutat v zájmu bezpečnosti vždy. Platí, že pokuď auto nemá bezpečnostní pásy, nebo do něj nelze umístit či připoutat dětskou sedačku, pak děti do tří let na jakémkoliv sedadle, a děti menší než 150 cm na sedadle spolujezdce, v autě jednoduše jet nesmí! Jinak musí být děti připoutané vždy v dětské sedačce. Teprve když dítě doroste výšky 150 cm nebo jeho tělesná hmotnost dosáhne 36 kg, není autosedačka povinná. Pokuď díte přepravujete na sedadle spolujezdce v autosedačce určené proti směru jízdy, vždy musíte vypnout airbag spolujezdce. I u dětí platí, že nemusí být připoutané, pokuď tomu brání zdravotní důvody.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

Je však dobré připomenout, že v zájmu vlastní bezpečnosti byste se měli v autě poutat vždy, airbagy totiž fungují správně jen při použití bezpečnostních pásů. „Připoutaný řidič nebo spolujezdec mají o 61 procent menší riziko smrtelného zranění než nepřipoutaní pasažéři,” uvádí Americká národní agentura pro bezpečnost na dálnicích NHTSA.

DOPORUČUJEME: Nejčastější úraz při bouračce je poranění krční páteře. Jak tomu zabránit?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události