Domácí

UNIKÁTNÍ VIDEO: Experti závodili s lehkými tanky, který je lepší?

Kamery Televize Nova byly svědky neobvyklého závodu. Experti z Vojenského technického muzea v Lešanech se rozhodli otestovat, zda jejich nový přírůstek, jde o americký lehký tank M3 Stuart z druhé světové války, předčí podobný stroj československé konstrukce Praga LT 38. Tanky absolvovaly tři disciplíny.

Lehký tank M3 Stuart vyvíjeli Američané před vstupem do války na poslední chvíli. Do boje zasáhl v britských řadách už u Tobruku, kde se s ním setkali i českoslovenští vojáci. Jeden plně funkční stroj získalo v těchto dnech Vojenské technické muzeum.

"Čas od času se stane, že nějaký soukromý sběratel začne rozprodávat svojí sbírku. Tenhle pochází z Francie, ve chvíli, kdy umístil nabídku na internet na prodej, jsme zahájili jednání," vysvětlil Michal Burian z Vojenského historického ústavu Praha.

Experti přemýšleli, jestli by Stuart mohl předčit stroj podobné konstrukce Praga Lt 38. Rozhodli se proto pro souboj obou tanků.

Tanky se postavily k závodu na rychlost, cíl byl vzdálený asi 200 metrů. Hned na startu Pragovka trochu zaspala, ale díky poloautomatické převodovce se brzy ujala vedení. Stuart byl v této disciplíně poražen.

Pak přišel na řadu průchod terénem. Nejdřív se museli veteráni vypořádat s nánosy prachu, který jim stěžoval orientaci, potom je čekala terénní vlna. V tomto případě byl rychlejší Američan.

Související obsah

Rozhodnout musel až poslední závod v obratnosti. Tanky vyrazily mezi dva kameny, v plné rychlosti se otočily do protisměru a vrátily se do cíle. Tam se už naplno projevila síla amerického původně leteckého motoru, celkový vítěz je tedy Stuart.

"Zatímco ten pragovácký šestiválec dává výkon 90 koní, tak sedmiválcový hvězdicový kontinentál, který je použit ve Stuartu, dává dvojnásobek, tedy 180 koní," doplnil Burian.
Nový přírůstek Vojenského technického muzea budete moci v provozu vidět v lešanské aréně už tuto sobotu při zahájení sezóny.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události