Servis

Víte, co znamená písmeno A na nákladních autech?

Víte, co znamená písmeno A na nákladních autech?
Zdroj: archiv

Písmeno A vozí víc než polovina nákladních aut, ale jen málokterý motorista tuší, co to znamená. Takže?

Písmeno A označuje nákladní auta, která převážejí odpad. Ale pozor, v učebnicích autoškoly to nehledejte. Toto označení totiž nemá s dopravní legislativou nic společného, je to záležitost životního prostředí. Respektive je povinností dopravce, aby takto označil auto převážející odpad - alespoň to vyplývá ze zákona o odpadech v České republice, který navazuje na evropskou směrnici. Jinými slovy, i ostatní auta registrovaná v zemích Evropské unie musí nést toto označení. 


DOPORUČUJEME: Na volantu v autě je víc bakterií než na záchodovém prkénku! Jak se jich zbavit?

Zákon pak přesně definuje co a za jakých okolností je považováno za odpad, může to být ale téměř cokoliv. A protože legislativa nijak dopravcům nenařizuje, aby sundali z auta označení, pokud zrovna převáží něco jiného, tak ji tam většina dopravců vozí neustále. 


DOPORUČUJEME: Zvířata v autě - 9 tipů na pohodlné cestování pro ně i pro vás

Oficiálně: Motorová vozidla přepravující odpad
Motorová vozidla přepravující odpad po veřejně přístupných pozemních komunikacích musí být označena dvěma pravoúhlými reflexními bílými výstražnými tabulkami o šířce 40 cm a výšce minimálně 30 cm s černým nápisem „A“ o výšce písmene 20 cm a tloušťce 2 cm. Reflexní vlastnosti výstražných tabulek musí splňovat požadavky homologačního předpisu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů o značení těžkých a dlouhých vozidel a jejich přípojných vozidel a během přepravy musí být viditelně umístěny vpředu a vzadu na vozidle kolmo k jeho podélné ose. U jízdních souprav musí být zadní tabulka připevněna na zadní straně přípojného vozidla.

 Výstražné tabulky musí být k vozidlu připevněny tak, aby při provozu vozidla nemohlo dojít k jejich samovolnému uvolnění, přičemž nesmí zakrývat ostatní povinné značení vozidla, osvětlení a tabulky registrační značky.

Odstavec 1 se nevztahuje na vozidla M1 a N1 .

M1 – vozidla s nejméně 4 koly, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob (nepočítaje místo řidiče) a víceúčelová vozidla (podmínky pro rozdělení víceúčelových vozidel do kategorií M1 a N1 stanoví vyhláška)
N1 – vozidla s nejméně 4 koly, jejichž nejvyšší přípustná hmotnost nepřevyšuje 3500 kg

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události