Cestování

Pozor, nedělejte chyby při balení na dovolenou

Pozor, nedělejte chyby při balení na dovolenou
Zdroj: Profimedia

Většina lidí na dovolenou buď letí, nebo jede autem. První způsob je rychlejší, ten druhý vám dává pocit větší svobody. Navíc si s sebou můžete vzít víc věcí. Jen musíte umět auto správně zabalit...

Umíte správně naložit auto při cestě na dovolenou? Nebo děláte školácké chyby? Dali jsme dohromady pár tipů a rad, jak naložit svoje auto, aniž byste riskovali v případě nehody svoje zdraví, v případě policejní kontroly peněženku. I do malého auta se vejde hodně věcí...

Sepište si seznam
Možná to zní úsměvně, ale je to nejspolehlivější způsob, jak na nic nezapomenout. Začněte psát seznam věcí už týden před dovolenou a průběžně ho doplňujte. Ideální je mít seznam rozdělený na tři části. V té první jsou věci, které nutně potřebujete: doklady, léky, jídlo, hygienické potřeby a další. Do té druhé zapište nezbytné vybavení - zejména oblečení, případně věci na kempování. No a do té třetí pak patří věci, které byste s sebou rádi vzali, ale v případě potřeby je můžete postrádat.
 

DOPORUČUJEME: Češi si oblíbili dovolené s karavanem a obytným autem. RADY PRO CESTOVÁNÍ I PŘI VÝBĚRU

 
Nakládání

Základní, důležité a křehké věci si dejte do kufrů, zbytek je lepší uložit do měkkých látkových tašek, kterými můžete vyplnit volné prostory zavazadelníku. Velká a těžká zavazadla patří na dno kufru auta, to kvůli těžišti nákladu a zatížení zadní nápravy - auto bude v zatáčkách stabilnější. Myslete na to, že v případě nehody tvoří zadní sedadla bezpečnou bariéru mezi vámi a nákladem. Každý nezabezpečený předmět se totiž v případě nehody stává potencionálně nebezpečným - při nárazu v 50 km/h se i litrová láhev vody mění v projektil s kinetickou váhou 50 kg.
V ideálním případě naložíte věci do auta tak, aby se vešly pod roletu kufru. Když ne, dávejte nahoru jen lehké věci, přikryjte je dekou a náklad stáhněte popruhy. Vždy byste měli mít výhled středním zpětným zrcátkem! Třeba v Rakousku vám za to klidně napaří pokutu a nechají vác věci přeskládat. Pokuď cestujete jen ve dvou, zapněte zadní bezpečnostní pásy - v případě nehody mají vysokou zádržnou sílu.

DOPORUČUJEME: Zvířata v autě - 9 tipů pro pohodlné cestování s vašimi mazlíčky

 

Střešní box
Pokuď se vám věci nevejdou do kufru, nedávejte je volně do auta a raději si půjčte střešní box. Stojí od 70 Kč na den. Zjistěte si maximální povolené zatížení střechy, vyzkoušejte si jeho montáž a při balení myslete na to, abyste do něj nakládali jen lehčí věci, ideálně sportovní vybavení. Střešní boxy pak mají pásky na stažení nákladu, využijte je.

Zavazadla v kabině...
...nemají co dělat, a to hlavně z bezpečnostních důvodů. Pokuď není zbytí a vy chcete mít po ruce třeba tašku s jídlem, použijte vždy takovou, která se dá zapnout a uložte ji na podlahu za předdní sedačky. Nikdy ji nenechávejte volně položenou na zadních sedadlech!


DOPORUČUJEME: 5 věcí, kvůli kterým zaplatíte při cestování autem v zahraničí pokutu

Povinná výbava
Při cestě se může stát cokoliv. Ještě než začnete dávat věci do kufru, zkontrolujte si rezervu a výstražný trojúhelník, lékarničku a reflexní vesty uložte do kabiny pod sedadlo spolujezdce (tam se nedostanou pod pedály). Myslete na to, že každý člen posádky musí mít svou reflexní vestu, kterou si musí obléci ještě než vystoupí mimo obec z vozidla.


DOPORUČUJEME: Ostré policejní kontroly v Rakousku. Pozor, jsou schopni vás poslat domů vlakem!

Světla a pneumatiky
Naložené auto mění svoje vyvážení, a tak u většiny aut s halogenovými světly najdete ovladač na jejich sklopení, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče. Světlomety s xenony a LED se kalibrují elektronicky. Zatížené auto taky potřebuje upravit tlaky v pneumatikách - najdete to v návodu k obsluze, nebo na štítku, který bývá nalepený ve dveřích řidiče, nebo ve víčku palivové nádrže.


Testovací jízda

Ještě než vyjedete na ostro, auto naložte a udělejte si krátkou testovací jízdu. Při ní si vyzkoušejte jak se auto chová v zatáčce a jak se prodloužila brzdná dráha. Je to lepší, než se pak stresovat při samotném odjezdu a třeba začít přeskládávat kufr, nebo narychlo shánět střešní box...

ŠŤASTNOU CESTU!

Líbil se Vám článek? Staňte se našimi fanoušky na facebooku!

 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události