Servis

5 základních věcí, které byste měli udělat před cestou na dovolenou

5 základních věcí, které byste měli udělat před cestou na dovolenou
Zdroj: TV Nova

Jedete autem na dovolenou? Tohle je pět základních rad, které byste měli určitě dodržet!

Každý rok vyráží desetitisíce Čechů autem na letní dovolenou, nejčastěji pak do jihoevropských zemí k moři. Plno z nich si ake dovolenou zbytečně komplikuje. „Zanedbaná příprava a kontrola auta a také absence povinné výbavy jsou nejčastějším původcem naprosto zbytečných problémů a komplikací,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a jeho slova doplňuje Martin Šípek z bruntálského autoservisu BP: „Přitom stačí relativně málo a rozhodně to není o horentních výdajích.“


DOPORUČUJEME: Cesta do Chorvatska - podraží, ale jen o pár korun. Na co si dát pozor?

1. Pneumatiky
Prohlédněte je, zda nemají nějaká viditelná poškození. Pak zajeďte na nejbližší pumpu a změřte tlaky v pneumatikách. Nezapomeňte, že plně zatížené auto má doporučené jiné tlaky v pneu, než když s ním jezdíte do práce sami. Správně nahuštěné obutí šetří palivo, zlepšuje ovladatelnost auta, zkracuje brzdnou dráhu a má vliv na komfort jízdy. Údaje o správném tlaku huštění pneumatik najdete na štítku ve víčku nádrže nebo u dveří řidiče či spolujezdce, případně v manuálu k vozidlu. A pozor - zkontrolujte i rezervu.

2. Provozní náplně
Dlouhá cesta ve vyšších letních teplotách klade vysoké nároky na chladící soustavu a také mazání motoru, je nutno počítat s kolonami. A v těch existuje reálné riziko, že se špatně chlazený motor uvaří. Například vadného termostatu nebo nefukčního větráku chladiče si mnoho řidičů při krátkých každodenních trasách ani nevšimne, oprava v servisu není většinou nijak náročná ani nákladná. Doplňte chladící kapalinu a dolijte vodu do ostřikovačů. Máte pocit že vám teplota motoru kolísá? Zajeďte si raději do servisu.


DOPORUČUJEME: S prasklým čelním sklem na dovolenou nejezděte, riskujete pokutu!

3. Pozor na olej 

Horské průsmyky a dlouhé dálniční přesuny s plně zatíženým autem se mohou projevit nejen na výrazně vyšší spotřebě paliva, ale také na vyšší spotřebě oleje. Ta může v extrémním případě dosáhnout i více než jednoho litru na 1000 km, především pak u přeplňovaných motorů. Rozhodně není od věci koupit si minimálně litr oleje správné specifikace a vozit ho s sebou v autě pro případ nutného dolití. Co máte v autě za olej poznáte podle štítku na motoru, případně se poraďte se svým servisním technikem. Olej určitě zkontrolujte i před cestou na dovolenou, mechanická měrka je pořád nejspolehlivější. Hladina oleje se měří u zahřátého motoru, auto musí být na rovné ploše.

4. Kontrola brzd
Nechceme po vás, abyste suplovali práci automechaniků, jen se podívejte, kolik „masa“ ještě zbývá na brzdových destičkách. Zvládnete to při foukání kol. Jestli si nejste jisti, poproste souseda nebo kolegu v práci, někdo kolem vás bude určitě vědět na co koukat a naučí vás to - je to opravdu jednoduché.


DOPORUČUJEME: Vyvarujte se chyb při balení auta na dovolenou!

5. Povinná výbava
Nesmírně důležité je myslet na úplnou povinnou výbavou. Každoročně se zákonné podmínky v zahraničí mění, takže sledujte internetové stránky příslušných autoklubů, kde jsou aktuální informace o povinné výbavě nebo změnách místních předpisů. Policie si vždy ráda počíhá na zahraniční turisty a právě povinnou výbavu u nich kontroluje. Jsou z toho pak mnohdy zbytečné pokuty. A pokuď si nejste jistí, tak vězte, že povinné výbavě v zahraničí se budete věnovat již zítra na autoTN.cz!

BAVÍ VÁS AUTA? PODÍVEJTE SE NA NAŠE VIDEOTESTY!


 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události