Péče

Parkujete na sluníčku? Riskujete svoje zdraví i samotné auto!

V extrémních teplotách netrpí jen lidé, ale také auta. Stejně jako v zimě, i v létě se musíte o vašeho miláčka dostatečně starat. Horko ubližuje jak vnějšímu plášti, tak interiéru.

Venkovní teploty dosahují tropické třicítky a v autě je to hotová sauna. Řidiči se mohou zchladit třeba ve vodě, co ale s autem? Podle odborníků bychom ho měli chránit před přímým slunečním zářením. Ne všichni ale mohou parkovat v garážích nebo ve stínu. Co dělat, radili experti pro TV Markíza.

Před pálícím sluníčkem ochrání karoserii auta vosk. "Mnoho lidí dělá tu chybu, že voskuje auto na přímém slunci, to se ale nesmí. Pokud je lak rozpálený, vosk nepřilne tak, jak by měl," vysvětlil pro slovenskou televizi odborník.

Zda máte dostatečně navoskováno, poznáte jednoduchým trikem. Pokud třeba na střechu auta nastříkáte trochu vody, neměla by se z ní vytvořit louže. Na karoserii by měly zůstat jednotlivé kapky.

Související obsah

Starat bychom se měli také o čelní sklo, ze kterého se v létě stává pohřebiště hmyzu. I tomu se ale dá zabránit! "Řidiči málokdy používají leštěnku na sklo. Ta je ale důležitá, protože vyhladí povrch skla - zaleští jemné rýhy a zároveň se na něj pak nechytají mušky," doplnil expert.

Horko ničí také interiér auta, obzvlášť u starších modelů. Nejvíc trpí plastová palubní deska, kterou snadno ochrání izotermická fólie. Před cestou můžete desku zchladit i obyčejnou vodou. To je potřeba i kvůli bezpečnosti řidiče - z plastu sálá horký vzduch, který ruší při řízení.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události