Pokuta

Rady před cestou do zahraničí. Mladí řidiči mohou mít problém!

Rady před cestou do zahraničí. Mladí řidiči mohou mít problém!
Zdroj: Profimedia

Poslední rady před cestou autem do zahraničí. Pokutu můžete dostat za rychlou jízdu, chybějící povinou výbavu i za neznalost. Věděli jste třeba, že v Chorvatsku musí řidiči mladší 24 let jezdit mimo obec o 10 km/h než ti starší? Na dálnici jim tak hrozí pokuta za (pro jiné běžných) 130 km/h!

Vybrali jsme pro vás ty největší špeky, které na vás při cestách do zahraničí čekají. Některá opatření dávají smysl, nad jinými budete jen kroutit hlavou... 

1. Každý člen posádky musí mít reflexní vestu
Je jedno jestli se něco stane nebo ne, zda budete sedět v autě nebo za svodidly, prostě mějte vesty vždy v autě. V Maďarsku, Slovinsku, Itálii, Francii a Bulharsku mohou policisté chtít vidět vesty i při běžné kontrole a jen jedna pro řidiče jim určitě stačit nebude.

2. Máte v autě hasící přístroj?
Pomineme-li fakt, že by se jednoduše hodil, tak v Řecku, Polsku a Litvě ho mít v autě musíte. Samozřejmě s neprošlým datem revize.


DOPORUČUJEME: Pozor na základní chyby při balení auta na dovolenou!


3. Máte děti v bezpečnostní sedačce?
Nepochybně ano, máte přece rozum. Ale pozor, v Chorvatsku nesmíte mít děti do věku 12 let na předním sedadle ani v dětské sedačce!

4. Euroformulář
A ještě jednou Chorvatsko - v autě musíte mít takzvaný euroformulář pro případ dopravní nehody. Nemáte ho? Špatně jste ho vyplnili? Hrozí vám pokuta až 18 000 korun. 

5. Pokuta za vystoupení auta v zácpě?
Ano, v Německu vám dají flastr i za tohle. Sice je to jen 10 Euro, ale stejně...

DOPORUČUJEME: 10 nejspolehlivějších a nejméně spolehlivých aut ŽEBŘÍČEK

6. Problém s tmavými okny
Zatmavená okna u řidiče a spolujezdce? V Německu a ve Francii problém! Policisté si vozí vzorník a podle toho se určuje výše pokuty, která může být až 150 Euro.

7. Telefonování za volantem
Telefonovat v autě se nesmí snad už nikde. 200 Euro je běžná sazba v Německu a Rakousku, v Itálii dokonce 230 Euro. Ve Francii mají speciální nařízení, že nesmíte mít v autě při řízení sluchátka - „odměna“ je 135 Euro.

8. Alkohol
Ve Velké Británii nebo na Maltě můžete mít v sobě až 0,8 promile, ale třeba na Slovensku, v Estonsku, Rumunsku nebo Maďarsku je to stejné jako v ČR - jedině nula. V Chorvatsku, kde je limit 0,5 promile, platí pro řidiče do 24 let nula, v Německu je hranice 21 let. A pozor, ve Španělsku vám za jednu promili alkoholu v krvi hrozí i tři měsíce vězení!


BAVÍ VÁS AUTA A ŘÍZENÍ? ZAREGISTRUJTE SE U NÁS NA FACEBOOKU!


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události