Ojeté auto

Typické ojeté auto? Má dieselový motor a stočený tachometr!

Typické ojeté auto? Má dieselový motor a stočený tachometr!
Autobazar. Ilustrační foto |

Češi kupují ojetá auta víc než kdy dřív, vloni dělaly ojeté vozy za stejné období rovnou polovinu nákupů aut, nyní je to o čtyři procenta víc. Za poslední rok se v Čechách prodalo 700 tisíc ojetých aut, sedm z deseti má původ v Česku.

Typická ojetina? Má naftový motor, stojí do 200 tisíc korun a má nájezd 170 tisíc kilometrů. Tak vypadají auta, která se v autobazarech neohřejí. Vyplývá to ze statistik společnosti Cebia, která se specializuje na prověřování jetých vozidel. Ta zároveň varuje, že u 40 procent ojetých aut je stočený tachometr v průměru o 100 tisíc kilometrů...

DOPORUČUJEME: Přijdou auta se stočeným tachometrem o technický průkaz?

Ze statistik dále vyplývá, že ubývá vozidel s cenou do 100 tisíc korun, a že naopak roste segment ojetých aut do 300 tisíc a pak nad 500 tisíc. Z prodaných aut připadá 59 procent na dieselová auta, 39 procent představují vozidla s benzinovými motory, ojeté elektromobily nebo hybridy se neprodávají téměř vůbec. U nových aut je přitom poměr mezi benzínovými a naftovými motory opačný. 


DOPORUČUJEME: 7 rad, jak dobře koupit ojeté auto. Čtěte pozorně!

Poslední tři roky tak stoupá prodej takzvaných uměle vytvořených ojetin, kterým se většinou říká roční auta. Jsou to vozy, které importér či dealer přihlásí na značky a pak je používá jako služební nebo předváděcí. Zvyšuje tak prodejní čísla a čerpá bonusy od výrobce, které jsou pro něj v konečném vyúčtování lepší než propad ceny ojetého auta, které nemívá nájezd vyšší jak 15 tisíc kilometrů. „Běžně objednáváme auta pro konkrétní zákazníky, které máme následujících šest měsíců přihlášené na sebe, ale zákazník už ho používá. Po půl roce pak auto převedeme na něj. Dá se tak ušetřit až dvacet procent z pořizopvací ceny vozu,“ přiznává jeden z prodejců, který si ale nepřeje být jmenován.

DOPORUČUJEME: 10 nejspolehlivějších a nejméně spolehlivých ojetých pětiletých aut

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události