Teploměr

Ukazuje vám teploměr v autě nesmysly? Nebojte, nezbláznil se!

Ukazuje vám teploměr v autě nesmysly? Nebojte, nezbláznil se!
Zdroj: archiv

Jestli v dnešních horkých dnech uvidíte na teploměru v autě nějaké šílené cifry, tak to neberte jako rekord, ale ani nemusíte do servisu. Teploměr v autě totiž berte spíš jako orientační údaj, není tady kvůli horku, ale aby vás varoval před námrazou.

Klasický teploměr v autě totiž ani nenajdete. Jde o elektronickou součástku zvanou termistor, která mění odpor elektrického proudu v závislosti na teplotě. A bývá buď v podběhu kola, nebo u masky chladiče. Její umístění pak ale fatálním způsobem ovlivňuje, jaká čísla teploměr zobrazuje...


DOPORUČUJEME: Je správné upouštět v horku vzduch z pneumatik?

Je to jednoduché, sluncem rozpálená silnice a tmavý lak karoserie totiž zvyšují teplotu prostředí kde je termistor umístěn a proto můžete třeba u zaparkovaného auta vidět teploty začínající pětkou. V zimě tedy nebývají odchylky od skutečných hodnot tak propasté a i v létě teploty klesnou, když se rozjedete a okolo termistoru proudí vzduch.


DOPORUČUJEME: Pozor, auto se změní v rozpálenou pec už po deseti minutách!

Samozřejmě můžete namítnout, proč tedy teploměry v autě nejsou umístěny někde jinde, nebo proč se nepoužívají nějaká přesnější zařízení, ale obojí má jednoduché vysvětlení. Termistor je výrazně levnější než přesnější teploměr, v autě ho pak výrobci umísťují na místo kde se k němu dostane okolní vzduch. Jeho úkolem totiž není v létě zaznamenávat teplotní rekordy, ale má vás varovat, když teplota okolního vzduchu klesne k nule, protože pak hrozí námraza a silnice může začít klouzat. No a tohle termistor zvládá naprosto spolehlivě a za pár korun.


JE VÁM TEPLO? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události