Pokutám za rychlost v zahraničí už se nevyhnete. Fotka z radaru vám přijde domů a dopis je v češtině... Zbývá jen zaplatit. Když to neuděláte, riskujete mnohonásobné navýšení. Pokuty nyní chodí z Německa, Rakouska a dalších pěti států.
Mysleli jste si, že když vás v zahraničí vyfotí policejní radar a nikdo to s vámi neřeší hned na místě, takže se nic neděje? Omyl! V rámci evropského systému spolupráce EUCARIS je podle espézetky dohledán vlastník vozidla a tomu pak přijde dopis, ve kterém je přestupek přesně a přehledně zdokumentován - datum, čas, fotografie z radaru. Navíc dopis je přeložený do češtiny, takže výmluva, že jste mu nerozuměli, a proto jste nezaplatili pokutu, určitě neobstojí.
DOPORUČUJEME: Revoluce! Slovenští policisté dali pokutu za příliš pomalou jízdu.
Za co všechno můžete zaplatit na dálku?
Aktuálně jsou součástí systému EUCARIS kromě Německa a Rakouska taky Itálie, Maďarsko, Portugalsko, Belgie a Francie. Tento systém umožňuje vzájemné předávání informací mezi jednotlivými státy o vybraných přestupcích v sousedních zemích. Jde hlavně o překročení rychlosti, nezastavení na červenou, použití mobilního telefonu za jízdy, nebo jízdu v nesprávném pruhu. „Obávám se, že těmto pokutám se nevyhnete,“ říká Tomáš Blecha z agentury Obhajoba řidičů. „Každý stát má trochu jiné podmínky a zákony, museli byste si najmout místního právníka, a zkoušet to nějak obejít. Co ale vím od některých klientů, je to většinou marné. A když nezaplatíte, tak vám běží úroky a při běžné kontrole, třeba i o několik let později, vám to všechno spočítají. Takže nechat to takzvaně vyhnít, se vám může pěkně prodražit.“
DOPORUČUJEME: „Nemohla jsem spát, a tak jsem se jela projet,“ hájila se u soudu 79letá řidička, které naměřili rychlost 238 km/h.
Přestupek ve Španělsku, pokutu platil v Německu i s úroky
Ostatně jeho slova potvrzuje i Tomáš Jiřičný, který dostal pokutu za rychlost ve Španělsku, aby ho za další dva roky dohnala v Německu. „Tehdy jsem na dálničním přivaděči jel asi o 25 km/h rychleji. Policie mi chytla na místě, nezaplatil jsem a složenku jsem vyhodil cestou na letiště. Pak jsem dostal domů nějaký papír, až později jsem zjistil, že to bylo od soudu. No a rok poté mě při běžné kontrole v Německu na letišti najednou sebrali policajti a řekli mi, že buď zaplatím pokutu i s úroky, nebo půjdu do basy. Z pokuty necelé čtyři tisíce korun to bylo padesát tisíc...“
DOPORUČUJEME: Rady před cestou do zahraničí. Problém mohou mít hlavně mladí řidiči!
Jak se můžete bránit?
Mnoho způsobů neexistuje. Jediným možným už zmíněným řešením je najmout si místního právníka, ale budete se soudit s nejistým výsledkem a právníka budete muset zaplatit. Když dostanete pokutu 100 Euro a rada právníka přijde na 300 Euro, pak asi není moc o čem diskutovat. Pokuď už do dané země nikdy nepojedete, tak vás (zatím) tamní zákony nedoženou a tady po vás pokutu vymáhat nikdo nebude. Ale jak ukazuje výše zmíněný případ Tomáše Jiřičného, tak mezi zahraničními zeměmi mohou existovat jiné dohody. „Já osobně bych raději zaplatil, než se soudil,“ říká právník Martin Brych. „Musíte znát místní právo a vědět, kde jsou nějaké procesní kroky, nebo-li kličky, jako je odvolání, námitka, odpor, napadení důkazů, ale to opravdu zvládne jen právník v té dané zemi, protože i když jsme Evropská unie, tak zákony jsou v každé zemi jiné.“
JEZDÍTE AUTEM? PAK BYSTE URČITĚ MĚLI BÝT NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU!
A když vlastník vozidla auto neřídil?
Pokuď jste auto někomu půjčili, takže jste přestupek logicky spáchat nemohli, tak vězte, že jste ale za svoje auto zodpovědní a pokutu musíte stejně zaplatit! Samozřejmě, že je na vaší dohodě s řidičem, jak celou situaci vyřešíte mezi sebou, ale jako vlastník vozidla vás systém EUCARIS automaticky označí a vztahuje se na vás vše výše zmíněné. Pozor na to!
DOPORUČUJEME: Kde v zahraničí nejlevněji natankujete? A kolik litrů paliva můžete vézt v kanystrech?