Chodci

Přechod pro chodce - kdy a komu řidič nemusí dávat přednost?

Přechod pro chodce - kdy a komu řidič nemusí dávat přednost?
Zdroj: Thinkstockphotos

Jste v roli chodce a slepě vcházíte na přechod, aniž byste se rozhlédli? Děláte chybu. Jste řidič a zastavujete u přechodu po kterém jede cyklista? Nemusíte!

Určitě už se vám to stalo, že jedete v autě a najednou vám přímo pod kola vejde chodec nebo vjede cyklista, aniž by se rozhlédli. Je tam přece přechod pro chodce, tak mají přednost, ne? Jenže kromě toho, že oba dva zbytečně riskují, tak jeden z nich i poručuje zákon o silničním provozu. Kdybyste srazili chodce, tak máte problém vy. Pokuď ale cyklistu jedoucího přes přechod na kole, má problém on!


DOPORUČUJEME: Pokutám ze zahraničí neutečete, pokuď nezaplatíte, budete litovat!

Chodce nesmíte ani omezit

Zákon totiž hovoří docela jasně. „Řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje.“ Což v praxi znamená, že když uvidíte chodce u přechodu, musíte zastavit. Tedy pokuď neřídíte tramvaj, protože ta má přednost i před chodcem. Někdy je sice trochu oříšek, abyste poznali, jestli se ta dvojice u přechodu jen loučí, nebo přechází, ale určitě buďte připraveni na druhou variantu. A pozor, i když jedete na kole, tak musíte dát chodcům přednost!

DOPORUČUJEME: Jede před vámi po dálnici bezdůvodně auto v levém pruhu? Tady jsou dva způsoby, jak to (LEGÁLNĚ) vyřešit!

MÁTE AUTO? PAK BYSTE MĚLI BÝT NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Cyklisty pouštět nemusíte

Naopak cyklisté, kteří si zkracují cestu a jedou přes přechod na kole, riskují víc než jen pokutu. Řidič jim totiž přednost dávat nemusí, protože za chodce je cyklista považován jen tehdy, když kolo vede. A to samé platí i pro koloběžky nebo třeba skateboard. Primárně nemá cyklista a spol. co dělat ani na chodníku! A i když je tam přejezd pro cyklisty, mají auta přednost, a ckylista musí počkat, až přejedou.


DOPORUČUJEME: Nejblbější nápad na světě - motorkář se pokusil vybrzdit osobní auto

A co vy? Jak se chováte na silnici k chodcům a cyklistům? Napište nám svoje zkušenosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Chodci

Důležité Události