Auto

Žena si kupuje ojetinu? Expert varuje: „Ideální kořist pro podvodníky!“

Žena si kupuje ojetinu? Expert varuje: „Ideální kořist pro podvodníky!“
Zdroj: Profimedia

Pokud ojeté auto kupuje žena sama, často se stává, že naletí podvodníkovi. Pozor, abyste ani vy neudělala stejné chyby!

za posledních pět let je stále častější, že si samotné ženy kupují ojeté auto, ale při nákupu na ně čeká mnoho rizik, zejména pokud se rozhodnou hledat vůz v soukromé inzerci. „Nepoctivý prodávající často v takové situaci vycítí příležitost a zatají důležité informace, případně se snaží zamaskovat skryté technické vady vozu,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Svoje by o tom mohla vyprávět paní Jitky z Prahy, která si takto vyhlédla v soukromé inzerci vůz Alfa Romeo za 175 000 korun. „Prvních pár dní auto fungovalo normálně, ale pak najednou ztratilo výkon a přestalo jet,“ popisuje paní Jitka svou špatnou zkušenost. Celé to skončilo tak, že vůz musela odvézt odtahová služba, motor totiž ztratil kompresi na jednom válci. Jitka tak skončila bez peněz a bez auta a nyní se soudí s prodávajícím o náhradu škody.


DOPORUČUJEME: Ojeté auto kupujte jen prověřené a s jasnou historií

Zejména ženy by si tak měly dát velký pozor na nákup neprověřeného vozu od někoho cizího na ulici. „Bez důkladné prohlídky celého auta, testovací jízdy, a případně i diagnostiky řídící jednotky by nikdo neměl ojeté auto kupovat,“ doporučuje Fotýn. Těch úkonů, které je ale potřeba před koupí ojetého auta udělat, je celá řada. Mnohdy zaberou spoustu času a samozřejmě většina z nich také něco stojí. Takže co je potřeba udělat při kontrole kupovaného auta?


- Prověřit technický stav vozu
- Zkontrolovat pomocí diagnostiky chybovou paměť vozidla
- Ověřit pravost údaje na tachometru
- Dohledat servisní minulost auta
- Zkontrolovat doklady a přesvědčit se o jejich pravosti
- Nahlédnout do databáze pojišťoven, zda není vůz vedený jako po totální nehodě
- Prověřit, zda vozidlo není vedené v databázi policie jako kradené
- Ověřit, zda na vůz není uvalena exekuce či není v majetku někoho jiného


DOPORUČUJEME: Čtěte pozorně! 7 rad, jak nenaletět v autobazaru

Vřele se proto všem doporučuje, aby si na pomoc při výběru ojetého vozu zkušeného mechanika, případně nechali azto prohlédnout v servisu. Pokuď s tím prodávající nespouhlasí, tak raději rychle ruce pryč. Pro nezkušené kupující, kteří nemají potřebné vybavení a servisní zázemí je vždy nejspolehlivější cestou nákupu ojetého auta prověřený autobazar. „Do důkladného prověřování vykupovaných vozidel investujeme každý rok několik milionů korun,“ doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. „Vedle důkladné kontroly technického stavu vozidel samozřejmě prověřujeme i právní stav všech aut. Děláme tedy to, co by měl dělat každý kupující.“


DOPORUČUJEME: Nepoutáte se? Riskujete život svůj i ostatních. (NE)Pravdy o bezpečnostních pásech...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události