CHKO

V lese chátrá 42 veteránů, je za tím velmi smutný příběh

V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory je vrakoviště aut, o kterém se ví už mnoho let, ale nemůže se s ním nic dělat. Auta byla kdysi určitě velmi cenná. Majitel je má přihlášené jako veterány. S nimi už ale tamní vraky mají málo společného. Jenže úřady tam zasahovat nemohou. Bohužel prý zůstanou v lese, dokud se úplně nerozpadnou.

V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory stojí 42 automobilů, převážně jedné značky. Některé z nich už pokrývá silná vrstva mechu. Podle starosty Kunratic u Cvikova Michala Iwanejka jsou vraky už dnes nepojízdné a pravděpodobně bez jakékoliv hodnoty.

Na vraky zaparkované v lese upozornil houbař, kterého 42 aut částečně obrostlých mechem šokovalo. Mezi auty už rostou bedly, některá auta jsou zasypaná jehličím, na dalších rostou lišejníky.

Otec majitele veteránů ví, že auta už hodnotu ztratila.
"Některé se už úplně rozpadají. Ale bodejť by ne. Za 25 let to zrezne," přiznává otec majitele sbírky. Jeho syn odkryl velmi smutný příběh. Staré Fordy miloval a jeho sbírka měla milionovou hodnotu. V roce 2006 se mu ale změnil život.

Když vezl svoji matku na letiště, naboural do něj jiný řidič. Nehodu přežil, ale má poškozený mozek. Učil se mluvit, nepoznával blízké. A slova obtížně hledá i dnes, po 11ti letech. Plný hořkosti za stotisícové odškodné se upnul ke svým autům. Pozemky jsou jeho a to je důvod, proč s tím úřady nehnou.

Související obsah

"Je s ním děsně těžké jednání a my nevíme, jak dál. Mluvili jsme s právníky, ale ti říkali, že je to složité," řekl TV Nova vedoucí CHKO Lužické hory Tomáš Besta. S likvidací vraků nabízela muži pomocnou ruku i obec, majitel vraků ji ale odmítl.
 

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události