Hasiči

Hasiči varují: Špatně přístupné autobaterie jsou problém!

Hasiči varují: Špatně přístupné autobaterie jsou problém!
Zdroj: HZS Jihočeského kraje

V Kaplici v jižních Čechách shořel Mercedes GL500. Hasiči se k němu museli vrátit - baterka pod sedadlem byla pořád živá.

Proč minulý víkend shořel Mercedes GL500 se zatím teprve vyšetřuje, ale masivní požár a následné hašení auta upozornilo na problém, o kterém se moc nemluví, ale hasiči z něj mají těžkou hlavu. „Autobaterie, které nejsou uloženy na běžném místě, jako třeba v motorovém prostoru nebo v kufru auta, jsou při zásahu bezpečnostních složek vždycky problém,“ upozorňuje Jiří Voráček, hasičský expert. 


DOPORUČUJEME: Hořící auto je smrtící past, můžete se z ní ale zachránit. RADY JAK PŘEŽÍT!

Když v Kaplici přijeli hasiči na místo požáru, byla v plamenech víc jak polovina auta a začal hořet i vytékající benzín. Po půl hodině dostali sice požár pod kontrolu a pak už se věnovali úklidu místa a sanaci použité hasící pěny, ale když se pak pokoušeli najít autobaterii, aby vyloučili technickou závadu a případný další požár, hledali marně. O hodinu později se ale museli na místo vrátit - při nakládání vraku na odtahovku se totiž v místech ohořelé kabeláže stále jiskřilo. Hasiči se proto zaměřili na již předtím předpokládané, ale velmi špatně dostupné místo pod sedadlem spolujezdce. Odstřihli dveře spolujezdce i veškerý spečený odpad z podlahy vozidla a pak s pomocí rozpínacího nástroje nadzvedli torzo spolujezdcovy sedačky. Pod ní se skutečně nacházel téměř nepoškozený akumulátor, který následně odpojili.

DOPORUČUJEME: Podívejte se, jak rychle umí shořet závodní auto. Řidič přežil.

„Závodní auta kvůli tomu mají běžně odpojovač baterie na dobře přístupných místech jak zvenku karoserie, tak v dosahu řidiče,“ říká šéfredaktor AutoTN.cz, který závodí v BMW s týmem Hello Titty Racing. „Stačí jeden pohyb a akumulátor se odstřihne od zbytku auta.“ O tom, že by podobné řešení bylo vhodné i pro běžná auta nepochybuje ani hasič Jiří Voráček. „Hodně by nám to usnadnilo práci, už se to i někde řešilo. Ale běžná auta podobný systém mít nemohou, hrozilo by zneužití.“ Některé automobilky tak alespoň vybavují svoje auta nárazovým čidlem, které umí akumulátor odpojit v případě většího nárazu.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události