Autoservis

Z auta musíte dobře vidět! 5 rad, jak se starat o čelní okno

Z auta musíte dobře vidět! 5 rad, jak se starat o čelní okno
Zdroj: Archiv AutoTN

Přes léto jste si toho sotva všimli, teď začíná podzim a čisté čelní okno je důležitější než kdy jindy. Jak zabránit jeho mlžení, jak ho rozleštit a čemu se rozhodně vyhnout?

Možná se vám stalo, že jste cestou ráno do práce, nebo naopak večer viděli, že vlastně nevidíte. Mastný film na vnitřní straně skla v kombinaci se sluníčkem umí svoje. No a pak mizerné stěrače, poškrábané čelní okno...

1. Umyjte si pořádně okno

A když píšeme pořádně, tak myslíme pořádně. Tedy napřed jarovou vodou zvenku i zevnitř, pak použijte jelenici a vysušte ho. Můžete použít přípravek proti mlžení oken, zvenku pak tekuté stěrače, které na skle vytvoří ochranný film a sklo pak vodu vysloveně odpuzuje.
 

2. Vyměňte stěrače

Špatné stěrače poznáte podle toho, že nechávají šmouhy. Ale to už je krajní stav, a tak daleko by to nikdy nemělo zajít. Vyměňte je za kvalitní silikonové kousky, ideálně kupte přímo na vaše auto a od renomovaného výrobce. O co jsou dražší, o to déle vám vydrží. Výměnu zvládne úplně každý, stačí jen zacvaknout.


DOPORUČUJEME: Jak často měnit stěrače? Experti radí, řidiči se neshodnou!


3. Je sklo poškrábané?

I to má řešení, nemusíte hned kupovat nové. Kupte si pastu na leštění oken a pak už postupujte podle návodu. V hobby marketech jsou běžně k dostání leštičky i s koutouči, vřele doporučujeme, nebolí z nich ruce. Budete překvapeni, jak ze starého okna uděláte nové.
 

4. Nechte vyměnit náplň v klimatizaci

Divíte se, že klimatizace se přece používá jen v létě? Chyba! Puštěná klimatizace reguluje vlhkost v autě a báječně poslouží když prší nebo je vlhko a odmlží vám čelní okno. To samé platí i v zimě, pomáhá k rychlejšímu odmrznutí čelního okna. Pravidelné používání klimatizace zároveň prodlužuje její životnost.


DOPORUČUJEME: V autě je víc bakterií než na záchodovém prkénku. Takhle se jich zbavíte!

5. Sundejte staré nálepky a známky

Odstraňte z okna neplatné dálniční známky a zbytečné nálepky. Nejlépe to jde škrabkou na sklokeramické varné desky nebo přímo žiletkovou škrabkou, nikdy to nezkoušejte nehtem nebo škrabkou na led. Za staré nálepky vám můžou policisté dát pokutu, stejně jako za navigaci na čelním okně - nesmí vám bránit ve výhledu!

BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události