Policie

Na co si dát pozor: 8 způsobů, jak zlodějí otevírají dveře aut

Máte pocit, že krádeží aut ubývá? No, možná byste nevěřili tomu, že jen za loňský rok bylo ukradeno jen v Čechách víc jak 5000 aut! Tady je osm nejběžnějších způsobů, jak se zloději do auta dostanou.

Video sice původně pochází z Ruska, ale praktiky českých zlodějů jsou nachlup stejné, ostatně takto se kradou auta po celém světě. Zloději už dávno nepoužívají hrubé násilí, jako třeba kladivo, ale mají špičkové vybavení, kterým se do auta dostanou za pár vteřin. A v podstatě je jedno, jestli máte starou škodovku, nebo nový mercedes...

1. Přetočení zámku
U starých aut to jde i šroubovákem, ale u dnešních aut se silnějšími zámky už to tak snadné není. Většina zlodějů používá planžety, což není nic jiného, než výlisek běžného autoklíče. Planžetu pak mají na páce, aby vyvinuli větší sílu. 

2. Univerzální planžeta
Zlodějské udělátko, které se umí přizpůsobit běžnému autozámku. Takhle kradou auta profíci.

3. Vylomení zámku
Spolehlivý, ale poněkud hrubý způsob, jak se dostat do auta. Zloděj zámek jednoduše vylomí a vytrhne. Nechce to nic víc než hrubou sílu.

4. Odvrtání mechanismu zámku
Tenhle způsob volí často i „bytaři“. Navrtají dírku kousek od zámku a dostanou se tak k mechanismu otevírání dveří, respektive k jeho táhlu. Jen musí vědět, kde zaútočit.

5. Rozbití okna
Nejsnažší, ale taky nejhrubší způsob jak se do auta dostat. Většinou ho volí jen feťáci, kteří nakonec ukradnou jen drobné z loketní přihrádky.

6. Scan dálkového zamykání
Tenhle přístroj se dá sehnat snáz než byste si možná mohli myslet. Zloděj jednoduše naskenuje kód vašeho klíče při zamykání a pak si auto jednoduše otevře.


7. Aktivní vysílač
Moderní auta mají dálkové zamykání vozu chráněna takzvaným plovoucím kódem, který se při každém zamknutí mění. Zloději ale mívají chytrou mašinku, která umí plovoucí kódy generovat a auto otevřít. Je to podobné, jako když ve filmu otevírají sejf.

8. Nabourání se do elekrické sítě auta
Tenhle systém není úplně rozšířený, ale o to lépe funguje. Zloději se dostanou přes víčko nádrže nebo vyvrtaný otvor do elektrických obvodů auta a jednoduše ho otevřou.


A JAK SE PROTI ZLODĚJŮM BRÁNIT?
UŽ ZÍTRA NA AUTOTN.CZ

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události