Autoservis

Servis vašeho auta před zimou - tohle zvládnete sami

Servis vašeho auta před zimou - tohle zvládnete sami
Zdroj: Audi

Dali jsme dohromady seznam věcí, které byste měli před zimou se svým autem udělat. Od výměny pneumatik až po ošetření těsnění ve dveřích. Zvládnete to v pohodě během jednoho odpoledne a pak už budete mít klid.

Zimní pneumatiky
Tak tohle bereme jako úplný základ! Každý, kdo v zimě jezdí víc jak jednou za čtrnáct dní, by měl mít zimní pneumatiky a nich víc jak čtyři milimetry vzorku. Samozřejmostí je, že si při přezutí necháte pneumatiky převážit, a že při každém třetím tankování zkontrolujete správný tlak. Velký test zimních pneumatik pro rok 2017 najdete ZDE.
Pozor, pokuď jezdíte s autem kategorie SUV, pak byste si měli pořídit pneumatiky vhodné pro tuto kategorii. „Jiný je materiál i složení kostry, my třeba u našich pneumatik používáme pro auta SUV zesílené bočnice, kde je použita aramidová střiž pro zajištění větší funkčnosti a hlavně odolnosti pneumatiky,“ říká Martin Dražík, produkt manažer společnosti Nokian Tyres. A přestože se říká, že každá zimní pneumatika je na sněhu lepší než ta nejlepší letní, tak Dražík varuje před používám těch úplně nejlevnějších pneumatik: „Dražší, prémiové pneumatiky mají kvalitnější směsy a konstrukci kostry. Měly by obecně vydržet déle a hlavně mít perfekní jízdní vlastnosti po celou dobu užívání. Dražší pneumatiky také procházejí řadou bezpečnostních i jiných testů, které si levní výrobci většinou nemohou dovolit.“
Je pozitivní, že podle posledních průzkumů přezouvá na zimní pneumatiky 96 procent českých řidičů.

DOPORUČUJEME: Že musí mít každé auto od 1. listopadu zimní pneumatiky? Není to pravda!


DOPORUČUJEME:  Nejčastější chyby při přezouvání pneumatik na zimní. Neděláte je i vy?

Nepotřebujete novou autobaterii?
Stalo se vám přes léto, že po týdnu stání nechtělo auto nastartovat, nebo se vám to dokonce vůbec nepovedlo? Pak neváhejte a pořiďte si novou baterku. Ta totiž paradoxně v létě trpí víc než v zimě, ale nízké teploty, častější svícení a náročnější zimní starty ji dávají víc zabrat, a tak toho tolik nevydrží. Kupte si autobaterii doporučenou výrobcem, neřiďte se jen její kapacitou, ale dodržte i správnou velikost. Autobaterie se prodávají nabité a u většiny aut je její výměna otázkou pár minut, stačí vám k tomu jen běžné nářadí. Pokuď si nejste jisti, nechte si autobaterii proměřit v servisu.


DOPORUČUJEME: Věděli jste, že autobaterii škodí teplo víc než mráz?

Vyměňte gumičky stěračů
Zdánlivá banalita a věc, která je otázkou pár stokorun, ale špatně fungující stěrače už způsobily pár dopravních nehod, nemluvě o komfortu jízdy. Jejich výměnu zvládne úplně každý, při jejich pořízení dbejte jen na správnou délku, moderní auta mají různě dlouhá stírátka na straně řidiče a spolujezdce. Platí, že jakmile vám stěrače začnou nechávat šmouhy, nečekejte na nic a vyměňte je.

DOPORUČUJEME: Jak často měnIT stěrače? Expert radí, řidiči se neshodnou

Zajeďte do myčky
Přijde vám paradoxní umývat auto když začínají zimní plískanice? Tady ale nejde o čistotu, ale o ochranu laku! zaplaťte si totiž ten nejdražší program který zahrnuje voskování karoserie a ochranný nástřik spodku auta. Utracené peníze se vám vrátí snadnější údržbou při dalším mytí, hlavně však ochrání auto před rzí, které se nejlépe daří pod nánosem špíny a bláta. Jestli máte svoje auto rádi, nebo si ho jen chcete nechat ještě dalších pár let, ošetřete karoserii voskem, který koupíte buď na pumpě, nebo v drogerii či mototechně. Vosk ochrání lak před špínou, konzervuje, ale taky zabrání jeho poškození třeba od zmrazků nebo odletivších kamínků.
„Doporučuji nástřik spodku auta v servisu, stojí to od pěti do deseti tisíc korun dle velikosti auta, ale spolehlivě to podvozek ochrání na další tři roky,“ říká Martin Šípek ze servisu BP Autosport v Bruntále.
 

 

Přepněte z denního svícení
Je to banalita, ale extrémně důležitá. Moderní auta jsou vybavena takzvaným denním svícením, ale speciálně v zimě vám všichni odborníci na bezpečnost potvrdí, že „být viděn” je stejně důležité jako „vidět“. Stačí jen přepnout světla z automatického režimu na stálé svícení.


DOPORUČUJEME: Hrozí za mlhovky v koloně pokuta? Tohle říká zákon!

A pak už jen drobnosti...
Překontrolujte výbavu auta (náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíčk na kola, hever, rezervní kolo nebo lepící sada, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékarnička). Nezapomeňte, že reflexní vestu máte mít v kabině auta, a ideální je tam mít alespoň dvě. A u lékárničky mrkněte na datum. Na zimu přibalte ještě startovací kabely a deku, obojí klidně dejte k rezervě, do kapsy ve dveřích ještě přidejte škrabku na sklo, smetáček a svítilnu.
Před zimou se hodí ošetřit tesnění ve dveřích, na to je vhodný buď silikobový olej, nebo koupíte i speciální přípravky co připomínají tyčinky na rty, pak už se vám nestane, že byste se do zamrzlého auta nemohli dostat.
 

ŘÍDÍTE? MÁTE AUTO? STAŇTE SE LEPŠÍM ŘIDIČEM, ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

Vidíte, není to nic dramatického, tohle všechno se dá v pohodě zvládnout. Pokuď si však nevěříte, nebo jestli třeba nemáte čas, tak vězte, že v každém servisu se o vaše auto rádi postarají, většina autorizovaných i neautorizovaných servisů má před zimou velké akce, kdy vám auto zkontrolují za zvýhodněných podmínek a dostanete slevu na všechny potřebné díly či vybavení.

DOPORUČUJEME: Černý led, aktuálně největší nebezpečí na silnicích

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události