Testování

VIDEOTEST - BMW i8, aneb jak jezdí sporťák české policie

BMW i8 zná většina čechů hlavně díky tomu, že s ním jezdí česká dálniční policie. Sportovní auto se vzhůru vyklápěcími dveřmi, jehož první štace v policejních barvách nedopadla úplně dobře. Takže jak BMW i8 jezdí? Jak je rychlé? A jakou má spotřebu?

V té černé vypadá jako Batmobil. Jde o speciální edici Protonic Frozen Black, kterou BMW uvedlo na trh teprve před pár měsíci při příležitosti drobného faceliftu. Pravda, v matné černé barvě sice spousta detailů zanikne, ale o to víc sci-fi vypadá. Jinak facelift poznáte jen podle detailů, třeba dvojitých LED světel. A když už jsme je zmínili… V testu to neuvidíte, ale příplatková laserová dálková světla dosvítí až 600 metrů daleko. Působivé.


DOPORUČUJEME: Podívejte se na další videotesty - od obyčejných aut přes hothatche až po sporťáky!

BMW i8 pohání přeplňovaný řadový tříválec 1,5 l, který je spojený s elektromotorem. Mysleli jsme si, že už je čas na zvýšení výkonu a větší kapacitu baterií, ale to nás nejspíš teprve čeká, a tak má i8 pořád výkon 362 koní. Můžete ho používat čistě jako elektromobil, to pak s trochou snahy ujede okolo třicet kilometrů, nebo elektřina slouží jako podpora benzínového motoru a společně dávají autu potřebnou dynamiku. BMW i8 zrychlí na stovku za 4,4 vteřiny a jede 250 km/h. Vy si můžete zvolit, jestli pojedete v běžném režimu, kdy za vás vše rozhoduje chytrý počítač a upřímně, ani si nevšimnete, kdy se elektřina zapojuje do hry, nebo kdy benzínový motor tiše zhasne a vy si jen plachtíte. Ve sportovním režimu pak benzínový motor vrčí pořád a auto působí o poznání dynamičtěji, naopak při čistě elektrickém režimu cítíte že musíte na plyn šlapat o kus víc. Bez ohledu na režim, zvuk motoru jde pořád z reproduktorů.


DOPORUČUJEME: Policie ho nabourala, BMW jim ho obratem vyměnilo. Policejní i8 je zpět ve službě!


Co se praktičnosti týče, je dobře, že policisté musí mít alespoň trochu fyzičku (no dobře, měli by mít), protože nastupování a vystupování z auta přes široký práh není úplně jendoduché. Do kufru velikosti 154 litrů se toho moc nevejde, ale protože zadní sedačky nejsou ani pro děti, můžete si dát pár věcí tam. A ta spotřeba? Extrémně záleží na stylu jízdy a kde s autem jezdíte. Můžete se pohybovat pod pět litrů, ale klidně to může být i víc jak dvojnásobek, to když tlačíte na pilu. Záhy však zjistíte, že drtit BMW i8 až na krev nemá moc smysl, není to čistokrevný sporťák, jeho vzhled je možná trochu matoucí. Na limitu se ozve nedotáčivost, řízení nemá zpěznou vazbu a brzdy, podobně jako u všech hybridů, nejdou dávkovat tak dobře jako když máte klasické auto. Jako granturismo však BMW i8 funguje skvěle. 


BAVÍ VÁS AUTA? ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

Technika - zjistěte detaily
BMW i8 má monokok z karbonem vyztuženého plastu, najdete tady hliníkové pomocné polorámy a karoserie je z termoplastů. 231koňový benzínový motor pohání před šestistupňovou převodovku zadní nápravu, přední kola roztáčí 131 koňový automat, který je spojený s dvoustupňovou převodovkou. A jeden malý elektromotor je ještě u zadní nápravy - pomáhá eliminovat prodlevu turbodmychadla a slouží k rekuperaci energie při brždění. Auto má dokonalé vyvážení mezi nápravami 50:50 a správně, i8 funguje vlastně jako čtyřkolka. Baterie pro elektromotory má kapacitu 7,1 kWh, dobíjí se v průběhu jízdy, nebo můžete auto připojit do běžné zásuvky či v dobíjecí stanici a nabijete baterii na plnou kapacitu. Auta pak váží působivých 1485 kg. A ještě jedno doporučení - policejní i8 jezdí na širších příplatkových pneumatikách 215/45 a 245/40 o velikosti 20 palců a toto obutí potřebuje každá i8 - na nich totiž funguje o poznání lépe.


DOPORUČUJEME: Americký zpěvák nechal svou i8 zreznout jako starý parník

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události