Dálnice

Nejlepší silnice na světě, a taky osmý div světa!

Nově otevřená silnice mezi Pákistnánem a Čínou se stala osmým divem světa . Právem!

Karákóramská dálnice, neboli Karakoram Highway, je vysokohorská silnice vedoucí Abbottábádu v Pákistánu do Kašgaru v Číně je dlouhá 1300 kilometrů a je to opravdový řidičský ráj. Ještě před pár lety byla spíš řidičským peklem, ale posledních šest let se na ní tvrdě pracovalo, některé úseky se rozšiřovaly, a víceméně všech 1300 kilometrů má nový povrch. Na některých místech má dálnice šířku až 30 metrů, jinde jsou zase úseky, které jsou zamotané jak tkanička od bot.


DOPORUČUJEME: Audi RS6 - nejlepší auto když chcete udělat banku!

Stavba začala v roce 1959 jako výraz čínsko-pákistánského spojenectví, silnice byla dokončena o dvacet let později, ale pro civilní vozy byla otevřena až v roce 1986 a teprve od června 2006 na ní funguje pravidelné autobusové spojení. Bezmála tisíc dělníků, kteří při stavbě zahynuli, je pohřbeno na hřbitově China Yagdar ve městě Gilgit. Bohužel silnice je proslulá tím, že tady často dochází k tragickým nehodám...


BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? ZAPARKUJTE (SMYKEM) U NÁS NA FACEBOOKU!


Ale aby taky ne! Dálnice vede přes čtyři nejvyšší světová pohoří (Karákóram, Hindúkuš, Himálaj a Pamír) a překonává údolí řek Indus a Hunza River. V průsmyku Chundžeráb dosahuje silnice nadmořské výšky 4693 metrů, což z ní činí nejvýše položenou mezinárodní silnici s pevným povrchem na světě. Na některých místech chybí únikové zóny, přitom se silnice klikatí třeba nad kilometrovými srázy, jinde je zase tak prudké klesání, že kamiony tady mají speciální únikové zóny, to když jim selžou brzdy.

DOPORUČUJEME: Jaké auto byste tam vzali? Vyberte si auto z našich videotestů!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události