řidičák

250 tisíc lidí má propadlý řidičák a riskují pokutu. Nejste mezi nimi?

250 tisíc lidí má propadlý řidičák a riskují pokutu. Nejste mezi nimi?
Zdroj: Mediafax

Ta informace je skoro děsivá, čtvrt milionu lidí má propadlý řidičský průkaz. Ministerstvo dopravy zároveň dodává, že čtyřicet procent z nich ale patří seniorům, konkrétně lidem nad 61 let.

„S největší pravděpodobností si tedy víc jak sto tisíc řidičů o nový řidičský průkaz ani nezažádá,“ říká Tomáš Neřold, mluvčí Ministerstva dopravy. A dodává, že úřad hlavně chystá změnu ve vydávání řidičských průkazů. Aktuálně totiž stále platí, že nový řidičák si člověk může vyřídit jen v místě svého stálého bydliště. Převod auta, nebo vydávání občanských průkazů, už přitom můžete na jakémkoliv obecním úřadě s obecnou platností.


DOPORUČUJEME: Přemýšlíte o novém autě? Podívejte se na naše videotesty!

Jak vyměnit řidičák?
Žádost o vydání nového řidičského průkazu dostanete na přepážce obecního úřadu v místě vašeho bydliště. Žadatel předloží pouze doklad totožnosti, případně doklady prokazující obvyklé bydliště, stávající řidičský průkaz a 1x aktuální průkazovou fotografii o rozměru 3,5 x 4,5 cm. Podání žádosti o výměnu řidičského průkazu nelze učinit v zastoupení. Výměna řidičského průkazu, kterému končí platnost nebo již platnost vypršela, je zdarma. Pokud je výměna spojena se změnou údajů v řidičském průkazu, podléhá výměna správnímu poplatku 50 Kč. Při výměně řidičského průkazu zrychleně ve lhůtě 5 pracovních dní je účtován správní poplatek 500 Kč.


DOPORUČUJEME: Řidičák bude stát čtyřnásobek! Planý poplach, nebo to myslí vážně?

Bude to stejné jako s občanským průkazem
„Od prvního července příštího roku začne platit zákon, který sjednotí vydání řidičských oprávnění společně s dalšími doklady. Zažádat o výměnu budete moci na libovolném úřadě s rozšířenou působností, bude zrušena i povinnost výměny dokladu po každém stěhování nebo změně trvalého bydliště,“ říká Tomáš Neřold. Poplatky se ale zvednou, z 50 na 200 Kč - při vypršení platnosti to bude dál zdarma, nově se obejdete i bez fotografie - úředník si ji buď stáhne z registru, nebo pořídí digitálně na místě. 


MÁTE ŘIDIČÁK? PAK BYSTE MĚLI BÝT U NÁS NA FACEBOOKU

Většinu propadlých řidičáků mají senioři
Jestli vás číslovka 248 tisíc neplatných řidičských opravnění vyděsila, tak vězte, že vše je kvůli hromadné výměně řidičáků v roce 2007, kdy jich úřady vydaly 1,1 milionu a všechny měly desetiletou platnost. Řidiči, kteří přitom jezdí s propadlým oprávněním riskují pokuty až 2500 korun. Výměna tři měsíce před vypršením platnosti je přitom zdarma a trvá maximálně dvacet pracovních dní, expres výměna do pěti dní je potom záležitostí příplatku ve výši 500 Kč.

DOPORUČUJEME: Pozor! S autem se stočeným tachometrem už si nezajezdíte

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události