Předjíždění

Při předjíždění někdy chybí centimetry. 5 rad, aby to dopadlo dobře

Při předjíždění někdy chybí centimetry. 5 rad, aby to dopadlo dobře
Zdroj: Týdeník Policie

Nehoda z minulého týdne, při které neopatrný řidič Renaultu zavadil při předjíždění o Škodu Yeti, která skončila v příkopu na střeše, opět zvedla spoustu lidí ze židle. Vážně je tak těžké správně přejíždět?

Přejíždění je denní chleba každého řidiče. Předjíždíme, nebo jsme předjížděni. Je to naprosto banální záležitost, ale mnohdy při ní jde o plechy, jindy o zdraví a někdy bohužel i o život. Rozhodují zlomky vteřiny a někdy dochází k tregédiím úplně zbytečně. Takže jak se máte chovat? A co říká zákon?

Pravidla silničního provozu neříkají kdy můžeme, ale naopak kdy nemáme předjíždět. Na přechodech pro chodce, na železničním přejezdu, na plné čáře... To všechno je jasné. „Každý řidič by měl vědět, že nemá předjíždět řidič když nemá dostatečný výhled k bezpečnému předjetí, není si jist jestli se dovede bezpečně zařadit, nebo když je před zatáčkou ču horizontem,“ říká Jiří Macháček, učitel autoškoly. „Často se setkávám s tím, že řidič, který předjíždí, se chová bezohledně. Ale stejně často vidím předjížděné řidiče, kteří si striktně trvají na svém právu a i v nebezpečných situacích odmítnou spolupracovat, a raději riskují svoje zdraví, jen aby dotyčného vyškolili. Prostě neuhnou ani nezpomalí.“


DOPORUČUJEME: Předjížděl na plné čáře, naboural policejní Passat v protisměru. Vše zachytila kamera...

Je důležité vědět, že za manévr zodpovídá řidič, který předjíždí. Ten by si měl celé předjíždění dobře připravit, uvědomit si rychlost svou i vozidla či vozidel, která předjíždí, a pak teprve manévr zahájit. „Často se stane, že dotyčný neodhadne správně délku trvání celého manévru,“ říká právník Tomá Chyský. „V ten moment pak může překročit i povolený limit 90 km/h, ale jen po nezbytně nutnou dobu. Zažil jsem, že přdjížděný řidič naschvál zrychlil. Ale i to je protiprávní jednání, jde o bránění v předjíždění.“


ŘÍDÍTE? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Jiří Macháček připomíná, že nejhorší situaci často nastanou, kdy už k nesprávnému předjíždění dojde. „Někteří předjíždění jedinci slepě jedou a neuhnou ani když v protisměru jede kamion a je evidentní, že předjíždějící řidič celou situaci nezvládne. Samozřejmě, že nemusí, ale jde jim přece o život. A na silnici bysme se k sobě měli chovat hlavně slušně,“ apeluje na všechny Mácháček.

Podle odborníků na bezpečnou jízdu je přejíždění často nebezpečné na louhých přehledných úsecích, kde řidič špatně odhadne délku předjíždění a střetne se s vozidlem v protisměru, které přitom viděl. Pojedu-li na silnici I. třídy devadesátkou a přede mnou jedoucí kamión pojede 80 km/h, bude předjížděcí manévr dlouhý víc jak 350 metrů,“ varuje Jan Červenka, šéfredaktor AutoTN.cz a zároveň instruktor sportovní i defenzivní jízdy. „Desetikilometrový rozdíl v rychlosti je opravdu malý. Například osobní auto, které pojede přede mnou těsně pod hranicí devadesátky, nikdy nemohu předjet, pokud chci dodržet pravidla. Nejčastěji se ale setkávám s tím, že řidiči špatně odhadnou nejen svou rychlost, ale i rychlost auta v protisměru. Následky bývají tragické, v tomhle případě víc jak v polovině střetů.“


DOPORUČUJEME: Uvízla na přejezdu, auto smetl vlak. Jak se chovat, když zůstanete uvězněni na železničním přejezdu?

5 klíčových věcí při předjíždění

1. Celé předjíždění si dobře připravte. Soustřeďte se nejen na sebe, ale i na auto co předjíždíte a případně na auto v protisměru. Máte-li sebemenší pochybnost, tak nepředjíždějte!


2. Podřaďte na nižší rychlostní stupeň a využijte síly motoru, abyste dobu nutnou k předjíždění zkrátili na minimum.

3. Jeďte ohleduplně, dostatečně daleko od auta které předjíždíte. Při zařazení před něj použijte (opět) blinkr a tento manévr udělejte tak, aby mezi vozidly byla bezpečná vzdálenost.

4. Nastane-li situace, že se z předjíždění stane riskantní záležitost, tak zpomalte a zařaďte se zpět za přejížděné auto.

5. Když vás někdo předjíždí, nezrychlujte a nebraňte mu v předjíždění. Pokuď dojde k nebezpečné situaci, ve vlastním zájmu spolupracujte a v krajní nouzi najeďte blíž ke krajnici.


DOPORUČUJEME: Bouračka na dálnici - co máte dělat a na co si dát pozor?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Předjíždění

Důležité Události