Policejní auto

Ford chystá autonomní policejní auto. Má samo rozdávat pokuty

Ford chystá autonomní policejní auto. Má samo rozdávat pokuty
Zdroj: Profimedia

Jako Knight Rider nebo Demolition Man. Policejní auta by měla v budoucnu sama umět rozpoznat porušení předpisů a pronásledovat hříšníky.

Automobilka Ford chce od amerických úřadů získat patent na vývoj autonomních policejních vozidel. Mají být bezdrátově napojena na kamerové systémy i na policejní databáze.

Podle dostupné patentové dokumentace by se policejní vozy měly umět samy schovat, rozeznat dopravní přestupky a pronásledovat řidiče. Dokonce mají umět samy vydávat bločky s pokutou a naskenovat řidičák provinilce.

Související obsah

Ford tvrdí, že cílem není nahradit policisty, ale pomoci jim při "běžných policejních úkonech". Počítá se i s tím, že by policisté mohli v autech sedět a kdykoliv převzít řízení.

Vozidlo (v grafice označené značkou 110) by bylo vybaveno senzory a kamerami (115), které by umožnily zachytit dopravní přestupky. Díky strojovému učení by umělá inteligence sama rozpoznala místo vhodné pro úkryt, třeba za stromem (180).

Ve chvíli, kdy by policejní auto detekovalo jiné vozidlo (120), které porušuje dopravní předpisy, jako je například překročení rychlosti nebo jízda na červenou , propojilo by se s centrálním systémem (195) prostřednictvím blízké komunikační věže (170) a podle databáze zákonů by vyhodnotilo, zda má viníka pronásledovat.

Policejní auto by také mohlo přestupky odhalit monitorováním výstupu z nedalekých kamer (140), senzorů na vozovkách (160) nebo na jiných vozidlech (130).

Související obsah

Automatický dopravní policista by uměl komunikovat na dálku s jinými vozy vybavenými autonomní nebo poloautonomní technologií a vyslat jim povel k zastavení. V dalším kroku by inteligentní auta komunikovala sama mezi sebou a rovnou si vyměňovala informace – auto viníka pošle naskenovaný řidičák, auto policisty na oplátku údaje potřebné k zaplacení pokuty. Tu už je hodně sci-fi.

Ford dodává vozy pro policii v USA i ve Velké Británii. Patent na autonomní policejní auta podal poprvé v červenci 2016. Zatím není jasné, kdy a jestli vůbec bude automobilka schopná technologii vyvinout. Ani případné získání patentu nic nezaručuje.

Ford vloni uvedl, že chce do roku 2021 vyjet se zcela autonomním civilním autem.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policejní auto

Důležité Události