Bezpečnost

Víte, co znamenají tyhle kuriózní značky? Otestujte se

Víte, co znamenají tyhle kuriózní značky? Otestujte se

Existují stovky obecných dopravních značek a nespočetně dalších informativních či provizorních a dodatkových tabulek. A některé z nich jsou hodně netradiční nebo i kuriózní. Dokážete poznat, co znamenají?

Pozor, projíždějící tanky. Pozor šneci, veverky, bobři, kozy... U nás i ve světě existují desítky kuriózních dopravních značek. Některé z nich jsou spíš vtipem nebo výsledkem lidové tvořivosti než oficiální dopravní značkou.

Ale jsou i oficiální značky, které jsou málo používané či platí jen krátce. A proto je někteří řidiči neznají. A některé jsou tak neobvyklé, že se s nimi na silnici málokdy setká i profesionální šofér.

Tady je několik méně známých značek a značení. Víte, co znamenají?

Zdroj: Profimedia

Malířská štětka na dopravní značce? Obrázek je z Itálie, kde se značka běžně používá v místech, kde se testuje nebo nově vyznačuje vodorovné dopravní značení.

Zdroj: ÚAMK
 

Další italský kousek - asi už tušíte, co znamená. Zatímco české řidiče značky varují: Pozor, děti! nebo Pozor, divoká zvěř!, italové mají ještě jiné varování: Pozor, prostitutky! Značku před lety zavedli v regionu Treviso v rámci boje s prostitucí a jako varování před rostoucím počtem transsexuálních prostitutů.

Ani tuhle značku v ČR hned tak nepotkáte. Upozorňuje na blízkost pohyblivého mostu. V zahraničí se s touto značkou můžete potkávat častěji, například při cestách po Nizozemsku. 

Řidiči kamionů modrou informativní provozní značku znají. Informuje o únikovém pruhu, kde lze v případě nouze, například při sníženém účinku brzd, zastavit vozidlo pomocnými prostředky, například protisvahem nebo hrubým štěrkovým povrchem. V ČR bývá k vidění zejména v oblasti táhlých klesání v příhraničních oblastech.

 

Ne, tohle není špatně vytištěný obrázek auta, ty čáry tam patří. Značka A26 upozorňuje na častý výskyt mlhy (případně kouře) snižující viditelnost. V mlze je třeba zapnout mlhovky a přizpůsobit rychlost.

Značka se na silnicích objevila v roce 2016 spolu s dalšími výstražnými značkami upozorňujícími na možnou srážku se specifickou zvěří. Tato značka má za úkol chránit žáby...

 

Výstražná značka informuje řidiče, že jedou po pozemní komunikaci, která směřuje na nechráněné nábřeží nebo na břeh vodní plochy. Jestli nechcete mít z auta loď, raději brzděte.

Z obrázku je celkem patrné, čeho se značka týká. Pravidla doporučují dodržovat bezpečné rozestupy, i když na to mnoho řidičů nedbá. Tahle značka ale minimální rozestup přímo určuje, respektive zakazuje jízdu ve vzdálenosti menší než je ta vyznačená.

 

Dodatková tabulka upozorňuje řidiče, že v protisměru je povolena jízda cyklistů v odděleném jízdním pruhu. Často doplňuje značku jednosměrky, pokud do takto označené ulice vjíždíte, držte se v pruhu vyznačeném pro automobily a sledujte pohyb cyklistů.

 

Další informativní značka. Označuje místo, kde se nachází silniční kaple. Modlení samozřejmě nařízeno není.

Informativní provozní značka Okruh je od roku 2016 graficky odlišná od původní značky stejného významu. Jedná se o městský obchvat vedoucí dopravu mimo centrum. Může být uveden i název okruhu.

 

Tohle není místo, kam chodí řidiči náklaďáků na záchod. Tabulka v kombinaci s dopravní značkou "Jiné nebezpečí" upozorňuje na omezení průjezdního profilu vozovky.

Tak kolik bodů byste si připsali?

Související obsah

Historie dopravního značení sahá až do středověku, první značky byly vytesány do kamene. S nástupem automobilismu v 19. století se postupně ukázalo jako nedostatečné a ve 20. století situace donutila jednat legislativní orgány všech zemí ke sjednocení dopravního značení, které se v průběhu let dostalo i do tehdejšího Československa. Nejnovější obnova dopravního značení je z roku 2016 a přinesla na světlo světa i nové dopravní značky na úkor starých, nepoužívaných.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události