Rychlost

BMW se nekontrolovatelně řítilo dálnicí. Řidič měl zaseklý pedál

BMW se nekontrolovatelně řítilo dálnicí. Řidič měl zaseklý pedál
Zdroj: YouTube

Ujel přes 80 kilometrů po dálnici rychlostí 160 km/h, nahánělo ho několik policejních hlídek. Opravdu za to mohl zaseklý pedál?

Slušný poprask vyvolal řidič BMW X5 na dálnici severně od West Palm Beach na Floridě. Řítil se rychlostí 160 km/h a sám se telefonicky udal na policii. Tvrdil, že má zaseklý plynový pedál a nedokáže auto zastavit. Takto ujel přes 80 kilometrů. O případu informovala floridská televizní stanice CBS12.

Policisty zavolal sám řidič, 28letý Joseph Cooper. Tvrdil, že svého patnáct let starého bavoráka nedokáže zastavit. Dispečerka se snažila řidiče přesvědčit, aby automatickou převodovku vyřadil na neutrál. "Snažím se, madam," hlásil Cooper. Na další naléhání a otázky, zda to jde, už odpovídal strohým: Ne!

Jak reagovat v takové situaci? Čtěte zde:

Související obsah

Nepodařilo se mu auto zpomalit a ruční brzdu ve vysoké rychlosti nechtěl použít. Podle záznamu hovoru s dispečinkem se bál se, že do někoho narazí a žádal, aby mu policie razila cestu.

Policisté auto naháněli a snažili se ho zastavit pomocí zpomalovacích pásů s hroty. Podařilo se jim to až na třetí pokus. Před tím sice propíchli dvě pneumatiky, ale velké BMW letělo dál.

Podívejte se na policejní záběry z pronásledování:

Neustále hrozilo, že smete jiné auto. Nakonec se povedlo policistům vůz zbrzdit a šílená jízda skončila řízenou srážkou - policejní auto narazilo do BMW mírně z boku a otočilo ho proti směru jízdy.

Cooper vyvázl bez zranění, ale byl otřesený. S médii nechtěl mluvit. Poté, co si stěžoval na bolest na prsou, absolvoval lékařskou prohlídku. „Celý se třásl a byl rozrušený. Z auta se kouřilo,“ popsal jeden ze zasahujících policistů.

Policisté teď případ vyšetřují. Automobilka BMW Cooperovu verzi zpochybňuje. Podle ní je jeho vysvětlení dost nepravděpodobné. I kdyby se mu plyn nějak zasekl, není jasné, proč nedokázal zabrzdit. Brzdy bývají dost silné na to, aby auto i v podobné situaci zastavily, nebo alespoň výrazně zpomalily.

Související obsah

„Na základě zpráv, které jsme viděli, je popsaný scénář nepravděpodobný a rádi budeme spolupracovat s policií státu Florida na vyšetření příčin incidentu,“ vzkázala automobilka.

Vozy BMW, včetně zmíněného modelu X5 z roku 2003, jsou vybaveny elektronickým plynovým pedálem, software by ho měl při sešlápnutí brzdy během jízdy odpojit. Jakmile systém zjistí, že jsou sešlápnuty oba pedály, elektronika sníží výkon motoru, takže řidič by měl bezpečně zastavit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události