Bezpečnost

Konec tolerance! Pokuta i za trochu vyšší rychlost. Čí je to nápad?

Konec tolerance! Pokuta i za trochu vyšší rychlost. Čí je to nápad?
Zdroj: TN.cz

Žádná desetiprocentní tolerance, ale pokuty za každé překročení rychlostního limitu. S tímhle nápadem přišel policejní náčelník v jednom z britských regionů.

Hodně tvrdý postup proti řidičům, kteří překračují rychlostní limity, navrhuje policejní šéf v hrabství Herefordshire, Shropshire a Worcestershire v Anglii a zároveň člen britské Národní rady policejních velitelů (NPCC) Anthony Bangham.

Navrhuje zrušení jakékoliv tolerance při měření rychlosti. V Británii je ve městech omezená rychlost na 30 mil v hodině (48 km/h), podle dosavadní praxe policisté, podobně jako u nás, tolerovali překročení o 10 procent a k tomu ve městech přičítali ještě 2 míle v hodině. Pokuta tak hrozila za jízdu rychlostí 35 mil za hodinu, tedy zhruba 56 km/h.

Související obsah

To se ale Banghamovi nezdá. Chce toleranci výrazně omezit a rozdávat pokuty i za minimální překročení limitu. Slibuje si od toho snížení nehodovost a počtu úmrtí na britských silnicích. „Na našich silnicích denně zemře pět lidí. Naším úkolem je přispět k tomu, abychom zajistili bezpečnější silnice. Budeme usilovat o dodržování zákonů, abychom pomohli předcházet tragédiím," vzkázal Bangham.

Řidiči by podle něj měli chápat, že zákon nestanovuje limit bezdůvodně. „Jakmile překročí limit, spravedlivě dostanou pokutu, protože prostě porušují zákon. A je jedno jestli jedou 35, 34 nebo 33 mil v hodině,“ dodal.

Pro svůj návrh chce získat podporu vlády. Své argumenty zatím přednesl v diskuzi o bezpečnosti na silnicích. "Nebyla přijata žádná rozhodnutí, ale zvažujeme možnosti, jak omezit překračování limitů," řekl.

Související obsah

Návrh ale není moc reálný. A okamžitě také sklidil kritiku od sdružení řidičů i od některých politiků a odborníků. Opatření by podle nich vedlo spíš k opačnému efektu, řidiči by více sledovali tachometr než provoz a ve výsledku by počet nehod ještě stoupl.

Také podle právníků je nápad absurdní. Těžko bude možné vybírat pokuty za tak malé překročení rychlosti, když měření má stále odchylky – zcela přesné nejsou ani současné radary, ani tachometry v autech.

Podle mnoha britských motoristů jde o naprosto průhledný plán policie, který má jediný účel – vybrat víc peněz na pokutách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bezpečnost

Důležité Události