Ministerstvo dopravy

Půl milionu řidičů si musí vyměnit průkazy. Koho se to týká?

Stovkám tisíc řidičských průkazů letos vyprší platnost! Od začátku roku si přišlo pro nový jen 30 tisíc řidičů, více než půl milionu motoristů tak letos výměna dokladu ještě čeká.

V průběhu letošního roku vyprší desetiletá platnost řidičského průkazu téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce roku 2018 si o výměnu dokladu požádalo 30 tisíc motoristů, kterých se povinná výměna týkala. Stále tedy zbývá 596 tisíc průkazů, které bude třeba vyměnit během letošního roku.

Jen během března vyprší platnost více než 18 tisíc řidičáků. Největší počet řidičů pak přijde o platný průkaz v červnu, červenci a srpnu. Mezi nejvytíženější kraje patří Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Související obsah

Výměna se týká nejvíce řidičů ve věkové skupině 41 až 50 let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně. Řidiči by si měli platnost svého řidičského průkazu pohlídat a dostatečně včas požádat o jeho výměnu, aby se vyhnuli frontám.

Počet letos končících řidičáků podle krajů a věku řidičů:

„K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště řidiče a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. Výměna dokladu je zdarma a je možné o ni požádat už tři měsíce před vypršením platnosti,“ popisuje ministr dopravy Dan Ťok, jak do července žádat o nový řidičský průkaz.

V případě, že vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun.

Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Související obsah

Úřady chtějí žádosti o nové průkazy zjednodušit. Stihnou to ale až v létě. Od 1. července bude agendu řidičských průkazů vyřizovat víc úřadů a fronty se zkrátí. „O výměnu nebo vydání průkazu bude možné zažádat na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností. Při podání žádosti o vydání průkazu se od stejného data již nebude předkládat papírová fotografie. Úředníci budou pořizovat fotografie digitální, stejně jako tomu je u občanských průkazů,“ vysvětluje ministr.

Od stejného data zároveň dojde k plné elektronizaci registru, to znamená, že informace, které jsou ve spisu pro jednotlivá správní řízení (udělení řidičského oprávnění a vydání řidičského průkazu) budou zaneseny do registru řidičů - jednotlivé obce s rozšířenou působností si tedy nebudou muset přeposílat papírové podklady.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ministerstvo dopravy

Důležité Události