Pneumatiky

Kolik toho vydrží pneumatika? To byste asi nečekali

Kolik toho vydrží pneumatika? To byste asi nečekali
Zdroj: Profimedia

Pneumatikám výrazně roste životnost, tvrdí výrobci. Tohle ukázaly nedávné testy: Na přední hnací nápravě vydrží pneu sjízdné 42 359 km, u zadní hnané nápravy dokonce 97 803 km.

Současné moderní pneumatiky vydrží údajně i téměř 100 000 km. Alespoň to ukazují výsledky dlouhodobého testu společnosti Continental.

Do testování životnosti pneumatik zapojila profi jezdce i deset neprofesionálních řidičů z České republiky a Slovenska. Výsledky testu z běžného provozu potvrdily, že mají letní pneumatiky PremiumContact 6 delší životnost než jejich předchůdci.

Související obsah

Testy trvaly sedm měsíců. Řidiči museli od dubna do října najezdit alespoň 15 000 kilometrů a vystavit tak pneumatiky dostatečné zátěži. Deset řidičů nakonec urazilo v průměru 28 142 kilometrů, nejvíc v testu najezdil taxikáři Stanislav Mika z Púchova, který na pneumatikách odřídil 78 854 kilometrů.

Důležitou součástí přípravy každého vozu byla kontrola a případná oprava geometrie zavěšení, aby byly zajištěny objektivní výsledky.

Výsledkem testu měly být informace o celkovém opotřebení pneumatik a průběžná data sbíraná každých 5000 km při měření zbytkového dezénu, z nichž se dá odhadnout celková životnost pneumatiky.

Odhad životnosti přední pneumatiky na základě testu byl 42 359 km a zadní pneumatiky 97 803 km. Tato čísla dokládají zvýšení životnosti plášťů až o 15 %.

Podle odborníků z Continentalu životnost pneumatik nezávisí jen na počtu naježděných kilometrů, ale odvíjí se od stavu vozovek, v jakých se pneumatika pohybuje. Zjistilo se také, že u všech jezdců byla více opotřebená pravá přední pneumatika než levá. Že by to vypovídalo něco o stavu krajnic na našich silnicích?

A jak se dá prodloužit životnost pneumatik? Tady je pár tipů:

1. Správně nastavená geometrie zabrání tomu, aby se pneumatiky sjížděly nerovnoměrně.

2. Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách. Ideálně každý týden, v nejhorším případě alespoň jednou měsíčně. Správný tlak v pneumatikách neprodlouží pouze jejich životnost, ale přispěje také k úspoře paliva.

3. Pravidelně vyměňujte pneumatiky mezi hnací a hnanou nápravou. Tato výměna se doporučuje každých 5 – 10 tisíc kilometrů, což u většiny motoristů znamená interval mezi výměnou letních pneumatik za zimní a naopak.

4. Samotné opotřebení se odvíjí od způsobu jízdy a péče každého řidiče, obojí má zásadní vliv na životnost pneumatik.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události