Automobilky

Do Evropy se hrne nová značka aut. Zabere továrnu Volva

Do Evropy se hrne nová značka aut. Zabere továrnu Volva
Zdroj: Lynk & Co

Další krok potvrzuje blížící se vstup nové značky aut na evropský trh. Čínská automobilka Lynk & Co začne vyrábět v továrně Volva v belgickém Gentu. Evropské zákazníky má brzy oslovit její SUV, malý crossover a také sedan.

Kompaktní SUV s označením 01 značky Lynk & Co je nejrychleji prodávaným autem na světě. Prodává se přes internet zatím jen v Číně, ale už předobjednávky na konci loňského roku způsobily poprask. Stačily 2 minuty a 17 vteřin a tohle auto si objednalo 6000 zákazníků.

Související obsah

Značka otevřela i 150 dealerství po celé Číně a prodeje dál rostou svižným tempem. Automobilka na čínský úspěch naváže přesunem do Evropy. Nyní oznámila, že koncem příštího rok začne vyrábět v belgickém Gentu.

Auta se značkou Lynk & Co bude montovat továrna Volva. Zpráva potvrzuje užší spolupráci mezi oběma společnostmi. Lynk & Co vznikla v roce 2015 jako nová značka koncernu Zhejiang Geely Holding, pod který spadá také automobilka Volvo Cars. Ta vloni navíc získala 30 % akcií společnosti Lynk & Co.

Související obsah

Tím, že automobilka Volvo Cars poskytla Lynk & Co možnost rozšíření její výrobní kapacity prostřednictvím gentské továrny, podpořila expanzi nové značky na území Evropy. "Ve vstupu nové značky na evropský trh vidíme velký potenciál a rádi automobilce Lynk & Co poskytneme podporu v podobě technologických a průmyslových odborných znalostí,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson.

"Společná výroba s automobilkou Lynk & Co bude mít mimo jiné pozitivní vliv na náklady, zaměstnanost a výrobní objem belgické továrny, přičemž nám umožní dosáhnout dalších úspor vzhledem k využití kompaktní modulární platformy CMA pro produkci vozů obou značek, tedy Volvo i Lynk & Co,“ dodal.

Kromě 30 % akcií společnosti Lynk & Co vlastněných automobilkou Volvo vlastní 50 % těchto akcií automobilka Geely Auto, zatímco koncern Zhejiang Geely Holding jich vlastní 20 %.

Lynk & Co chce v Evropě v roce 2019 nabídnout tři modely. Zmíněné SUV Lynk & Co 01 doplní také sedan 03 a menší crossover 02, který má dnes světovou premiéru v Amsterdamu.

Vazba na Volvo je zřejmá, všechny vozy Lynk & Co vycházejí z modelů švédské automobilky. Stojí na platformě CMA, kterou Volvo navrhlo pro svou čtyřicítkovou řadu. Model 02 by měl být jen o něco větší než Volvo XC40, které bylo v předvečer ženevského autosalonu jmenováno Evropským autem roku 2018.

Obě automobilky sdílejí i motory a techniku. Lynk & Co ale slibuje mnohem zajímavější ceny. V Číně se SUV 01 prodává v přepočtu zhruba za 525 - 675 tisíc korun podle výbavy. Evropské ceny budou zřejmě o něco vyšší. A mluví se i o doživotní záruce.

Automobilka chce i v Evropě prodávat prostřednictvím internetu a také umožnit formu dlouhodobého pronájmu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události