Velikonoce

Pozor, policie zahájila manévry! Jak rychle odbouráte alkohol?

O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod a významnou roli hraje tradičně alkohol. Odborníci varují a policisté vyrazili na preventivní akce.

Policie na dálnicích, ve městech i na okreskách, ve službě na 3000 uniformovaných mužů a žen, radary, alkoholtestery, vrtulník... Velikonoční preventivní akce se rozjela na plno. A v síti už uvízli první hříšníci, kteří nadýchali a přišli o papíry.

Manévry mají jasný důvod: Každou 11. nehodu v době loňských Velikonoc zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí se vloni stalo 1132 dopravním nehod, při kterých zemřelo 6 lidí, dalších 35 bylo těžce zraněno.

A tradičně přibývá opilých šoférů. „Alkohol se v roce 2017 podílel na 4 procentech všech dopravních nehod, ale ve velikonočním období činil podíl alkoholu na dopravních nehodách dokonce 7 procent,“ hodnotí statistiku Tomáš Neřold pověřený řízením Besipu.

Besip se stejně jako v loňském roce na velikonočních dopravně-bezpečnostních akcích podílí.

Související obsah

Velikonoce jsou podle policie na silnicích rizikové i proto, že lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a mnohdy vyjíždějí i sváteční řidiči. "V tomto období s ohledem na teplejší počasí vyrazí také první motorkáři, a ani ti proto nezůstanou stranou zájmu policistů," doplnila mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.

A Besip varuje i před zbytečnou agresivitou vyvolanou zvýšeným provozem nebo právě svátečními řidiči.

Hlídky ale hlavně cílí na alkohol za volantem. Policie výrazně posiluje, až do Velikonočního pondělí budou v uniformách stovky policistů navíc. "V loňském roce jsme během velikonočních svátků zkontrolovali 52 000 řidičů, z nichž 223 bylo pod vlivem alkoholu nebo drog. U 69 dopravních nehod sehrál roli právě alkohol," připomněl policejní prezident Tomáš Tuhý.

 

Jak rychle odbourám alkohol?

Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je cca 0,15 promile za hodinu, ale mohou ji ovlivnit různé faktory. Mezi ty hlavní patří výška, hmotnost, pohlaví, zdravotní stav a rychlost s jakou alkohol přijímáme. Vliv má teplota nápoje i jeho složení. Teplejší nápoje a drinky míchané minerálkou odbouráte rychleji než studenější sladké a sladové pití.

Další poučka zní: Muž za hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na jeden kilogram své váhy. Žena 0,085 gramu alkoholu na kilo váhy.

Existuje také poměrně jednoduchý výpočet: Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu, který je obsažen v nápoji, a vydělíte svou hmotností vynásobenou konstantou (u žen 0,49 a u mužů 0,58).

85kilový muž tak odbourá jednu desítku v průměru za dvě a čtvrt hodiny, na dvanáctku už bude potřebovat o půl hodiny déle. Odbourat dvě deci vína trvá zhruba dvě a půl hodiny a panáka čtyřicetiprocentní kořalky dokonce tři a čtvrt hodiny.

U žen je odbourávání o dost delší. Výpočty jsou každopádně orientační. A na silnici není radno podcenit ani únavu po bujarém velikonočním večírku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Velikonoce

Důležité Události